fbpx
1 C
Skopje

Кафе од печурки – Идеална замена за обичното кафе

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Финската компанија „Four Sigmatic“ која се занимава со производи од почурки создаде сосема неочекувам продукт кој се очекува набрзо да се прошири на светскиот пазар. Станува збор за кафе од печурки.

Имено, печурките кои ќе бидат користени во кафето се сосема легални, а за да се создаде кафе потроебно е да се измешаат неколку видови. Прашокот кој ќе се добие од печурките најпрво се тестира дали е безбеден, а потоа се промешува со инстант кафе. Овој необичен производ се очекува да биде идеална замена за обичното кафе.

Според истражувањата докажано е дека печурките што ќе се користат во ова кафе се идеални за намалување на нивото на шеќер во крвта, кај пациентите кој имаат дијабетис, а покрај тоа ќе го бранат и организмот од различни бактерии и вируси.

Сепак, како и останатите лекови, и ова кафе може да има свои несакани дејствиа, па доколку дојдете во можност да го користите, најдобро ќе биде прво да се консултирате со вашиот матичен лекар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -