fbpx
-2 C
Skopje

Нема да биде како порано: Кафетериите ќе работат само на отворено, а носењето на маски може да важи и за отворени места на кои нема да се држи растојание

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Според плановите за намалување на рестрикциите врз граѓаните поради коронавирусот кој забрзано се прошири низ целиот Свет, време е животот полека да се враќа во некоја нормала. Сепак отворањето на кафетериите и рестораните нема да значи дека граѓаните ќе може да го живеат животот исто како и пред коронавирус кризата, барем во следните месеци.

Кафетериите и рестораните доколку ситуацијата продолжи да се стабилизира, веќе од почетокот на мај би работеле само на отворено, што е погодно со оглед дека доаѓаат топли денови во нашата земја, а граѓаните кои би користеле услуги во маркети, продавници, банки со оглед дека влегуваат во затворени простории ќе мора да носат маски.

Примената на маски, шал или некаква заштитна марама би важела и за отворени места, каде ќе биде невозможно да се држи растојание од 2 метра. Со закон ќе биде казниво групирањето на повеќе од пет лица, но и неносењето на маска, марама или шал согласно препораките. Сепак ова се само идеи кои се разгледуваат за намалување на рестрикциите врз граѓаните и враќањето кон нормалниот живот.

Вакви одлуки за задолжително носење на маска се веќе активни во Тетово, Прилеп и Куманово.

Владата веќе во среда ќе донесе одлуки за намалување на полицискиот час при што тој би започнувал во 19 часот и би завршувал во 5 часот наутро, додека во викенд истиот би започнувал во сабота во 13 часот и би траел за време на цел ден недела, па се до 5 часот во понеделник.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -