fbpx
5 C
Skopje

Како 3 годишник преживеал два дена во шума – ме чуваше мечка

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кеси Хатвеј, тригодишно момче кое преживеа две ноќи на студ во шума, вели дека го чувала мечка.

Спасувачите го прoнашле момчето во трнлива грмушка во округот Кравен, во американската држава Северна Каролина, во близина на местото каде што исчезнало од домот на неговата баба, пишува „Гардијан“.

Тој исчезнал во вторникот кога температурата била многу ниска, а потрагата по него нешто подоцна била стопирана поради силните дождови и ветришта. Кеси го пронашла полицијата кога минувач го чул додека плаче и ја повикува својата мајка.

„Не можеше детално да објасни како бил во состојба да го преживее ова. Рече дека има пријателка во шумата која е мечка и постојано била со него“, изјави шерифот Чип Хју.

Зборовите на момчето ги повтори и неговата тетка, која на „Фејсбук“ напиша: „Кеси е здрав, се смее и зборува. Рече дека се дружел со мечка два дена. Бог му испратил пријател да го чува. Се случуваат чуда“.

Слична објава напиша и бабата на момчето.

„Ова дете со денови беше изгубено во шума на студени температури, дожд, мрачни ноќи и ветер. Ни кажа дека негов најдобар пријател била мечка која му помогнала да биде на сигурно“, додава таа.

Северна Каролина изобилува со кафеави мечки кои обично не се агресивни кон луѓето, пишува весникот и коментира дека можеби покрај момчето немало мечка, туку е во прашање само детска фантазија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -