fbpx
0 C
Skopje

Како да ослабнете, без јадење и гладување – ова е решението!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Намалувањето на килажата е процес во кој се вклучени многу фактори. Тоа значи дека не мора да гладувате и да трчате секојдневно, туку треба да се откажете од пет навики, без кои слабеењето е загарантирано.

1. Прескокнувате оброци

Повеќето луѓе се обидуваат да ослабнат со тоа што мислат дека ако помалку јадат успешно ќе стигнат до целта. Но станува збор за спротивен ефект за кој мора да сте свесни.

Ако јадете само еден обемен оброк дневно, тогаш вашето тело од тој масовен внес на храна ќе се обиде да извлече што повеќе, поради што доаѓа и до дебелеење.

Исто така, доколку го прескокнувате доручекот, вашето тело ќе создаде силна потреба за храна поради што ќе јадете многу повеќе. Јадете по 5 мали оброци дневно, односно секогаш кога ќе почувствувате глад, каснете по малку.

2. Јадете пребрзо

Докажано е дека сите што јадат пребрзо и кратко ја џвакаат храната, јадат за една третина повеќе од другите. Во тој случај, чувството за ситост ќе се јави многу подоцна, поради што доаѓа до прејадување.

Ако сакате успех, ставајте помала количина на храна во устата и џвакајте ја додека не се претвори каша, па потоа голтајте.

3. Внесувате премногу кофеин

Докажано е дека премногу кофеин во организмот го крева нивото на кортизол-хормонот на стрес кој се ослободува во телото.

Исто така, кортизолот стимулира желба за храна, односно го засилува чувството на глад поради што има потреба за повеќе храна и јадење отколку што е потребно. Ако сте љубител на кафето, тогаш дневната навика сведете ја на две шољи, а потоа на само една шоља дневно.

4. Предоцна одите на спиење

Ако одите на спиење премногу доцна, во вашето тело почнуваат да се случуваат промени во однос на хормоните, кои го активираат чувството за глад.

Дисбалансот на овие хормони предизвикуваат силна желба за храна, која се јавува во вечерните часови. Доколку сакате да го избегнете ова-тогаш рано на спиење.

5. Ја игнорирате желбата за вода

Една од нус појавите на дехидрацијата е чувството на глад кое се јавува доколку ги занемариме сигналите за жед кое ги праќа нашето тело. Многумина признаваат дека немаат потреба за внесување на течности, но станува збор само за лоша навика.

Вашето тело има потреба за вода, и затоа треба да се придржувате на златното правило од минимум 7 до 8 чаши вода дневно.

Исто така, чаша вода пред јадење ќе предизвика чувство на ситост па ќе јадете многу помалку. Заборавете на засладени пијалоци и посветете се на водата, која ги топи килограмите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -