fbpx
-5 C
Skopje

КАКО ДА СЕ НАЈДЕ ПОКВАЛИТЕТЕН ЛЕК ЗА БОЛНОТО МАКЕДОНСКО ЗДРАВСТВО ?

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Во последниве десетина години разни министри и влади успешно го искористуваа за дневнополитички цели нашето „болно“ здравство.Граѓаните(пациентите)изгубени и заслепени од маките и едношалтерскиот систем и таканаречениот „мој термин“ постојано гласаа за изнаоѓање на решение за подобро здравство.
Почитувани,решение(поточно лек) за нашето „болно“ здравство без трајни и одржливи проекти и закони и без пари не може да се најде.
Години наназад а и сега постојано се најавува нешто божем за подобро но од тоа ни трага ни глас. Сметката за овие неодговорни политики се разбира на крај ја плаќаат пациентите (граѓаните).
Со законски промени за здравствената заштита и осигурување и заедно со стабилна политика на владата, може да се почне да се решава „болното“ прашање на здравството.
Недозавршените болнички установи во некои градови и незапочнатите ветени болници немо чекаат некој да донесе соодветни европски закони и да се поканат домашните и странски инвеститори за да учествуваат во изградбата на едно модерно ,функционално и одржливо здравство.Инвеститорите со будно око набљудуваат и се надеваат да добијат сигурен сигнал од властите за да го инвестираат својот капитал.Само целосно издржаните проекти како на пример јавно приватно партнерство
и инвестирање во здравството може да го запрат потонувањето на здравствениот систем а потоа да се тргне малку напред кон воспоставување на континуитет во подобра здравствена заштита и подобар стандарт на здрвствените работници.
Не смееме да заборавиме за медицинскиот персонал, лекарите,медицинските сестри и другите луѓе кои се грижат за здравјето на луѓето дека заслужуваат да им биде соодветно платен нивниот труд. Кога може да се трошат милони евра за галии и други кич реквизити (постави ги па премести ги на грбот од граѓаните) треба да се помисли и за здравјето на тие од кои безмилосно се црпат пари.
За жал сѐ уште сме принудени само да се надеваме на подобро утре без ние самите да почнеме да го градиме!

 

Автор: Д-р Енсер Јусуфоски, член на ИК на ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -