5 C
Skopje

Како дете останал без машкоста, сите му се смееле, но сега е татко и медицинско чудо

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Мајк Мур (30) од Мисисипи, на кој лекарите по неуспешно обрежување морале да му ги ампутираат гениталиите во детството е првиот човек на светот кој станал татко по реконструкција на пенисот. Тој и неговата сопруга пред шест емсеци станале горди родители на момчето Мемфис.

Мур со години се борел со депресија поради што му пропаднал и првиот брак и не се надевал дека некогаш ќе може да има деца.

„Семејство е она што сакав најмногу во животот, но никогаш не верував дека ќе имам дете и сопруга која ќе ме сака онаков каков што сум”, изјавил тој за SF Gate. “А тогаш, на четврти октомври 2013-та година го добивме Мемфис и го обожувам ова мало момченце со целото мое срце”, изјавил таткото.

Мур и неговата сопруга неодамна поминале 3.500 километри од Мисисипи до Пало Алто во Калифорнија за да му го покажат малиот Мемфис на хирургот кој дал се од себе за животот на Мур да се промени на подобро. Д-р. Гордон Ли, кој специјализирал реконструктивна пластична хирургија на Медицинскиот центар Станфорд, успешно го оперирал Мур во 2007-та година.

“Колку што знам, тој е првиот човек на светот кој со потполно реконструиран пенис успеал да добие дете”, изјавил Ли за “NBC Bay Area”.

Кога Мур имал само седум години добил инфекција поради која не можел нормално да мокри. Лекарите препорачале рутинско обрежување но при обрежувањето дошло до грешка и морале да му го ампутираат половиот орган.

“Колку што знам, тој е првиот човек на светот кој со потполно реконструиран пенис успеал да добие дете”, изјавил Ли за “NBC Bay Area”.

Кога Мур имал само седум години добил инфекција поради која не можел нормално да мокри. Лекарите препорачале рутинско обрежување но при обрежувањето дошло до грешка и морале да му го ампутираат половиот орган.

Родителите Мемфис го облекуваат како Супермен бидејќи го сметаат за своето мало чудо. По многу тешки години Мур најпосле е среќен и одлучил да ја сподели својата приказна со сите оние кои се сомневаат дека некогаш ќе можат да водат нормален живот.

“Сакам со својата приказна да им помогнам на сите кои поминале низ истото низ кое поминувам јас и да им покажам дека можат да добијат дете”, изјавил тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -