fbpx
-2 C
Skopje

Како дојде до излолацијата на Катар

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар поради наводна поддршка на тероризмот од страна на таа земја. Подоцна кон нив се приклучи и Јемен.

Министерството за надворешни работи на Бахреин објави соопштение во кое вели дека запирањето на односите со Катар морало да се случи „за да се зачува националната безбедност на земјата”.

Дипломатите на Катар имаат 48 часа да ја напуштат Бахреин. Сите пристанишни и воздухопловни врски меѓу двете земји ќе бидат затворени во рок од еден ден.

Новинската агенција на Саудиска Арабија цитира анонимен извор од владата, кој вели дека се прекинуваат сите врски и наезмни, морски и воздушни врски со Катар, со цел да се зачува националната безбедност од „опасноста од тероризмот и екстремизмот“.

Саудиските власти ќе побараат од сојузниците да започнат итни законски процедури за воведување на истиот режим што е можно поскоро.

Египет, од своја страна, го обвини Катар во преземање на “антиегипетски курс” и неподготвеност да се откаже од поддршката за тероризмот.

Што се случува во Заливот?

Дипломатскиот судир со Катар не е неочекуван – тензиите во Персискиот залив се зголемија постепено во текот на последните неколку години.

Пред 2 недели четирите држави кои ги прекинаа односите со Катар, го блокираа пристапот до неколку новински сајтови од земјата – вклучително и „Ал Џезира“, бидејќи медиумите ширеле провокативни коментари со критики кон Саудиска Арабија, кои првично му беа припишани на катарскиот Емир Шеик Тамим бин Хамад ал-Тани.

Катар е дел од американската коалиција против „Исламска држава“, но во исто време е обвинуван од страна на шиитските лидери во Ирак дека всушност обезбедува финансиска помош за терористичката група.

Постојат сомневања дека владата и богатите граѓани на емиратот донираат пари и оружје на исламистичките групи во Сирија.

Катар е обвинет уште во одржување врски со една од единиците на Ал-Каеда “Фронт Ал Нусра”, како и во поддржувањето на илегалната организација „Муслиманско братство“.

Катар ги определи мерките преземени од соседните држави, како „неправедни“.

„Преземените мерки се базираат на тврдења и шпекулации кои немаат никаква фактичка основа“, се вели во соопштението на катарското Министерство за надворешни работи, цитирано од „Ал Џезира“.

Според властите во Доха – забраната на копнените, воздушните и поморските комуникации со Катар „нема да влијае врз нормалниот живот на граѓаните и жителите на земјата“.

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон ги повика арапските земји да ги решат своите проблеми по патот на дијалогот.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -