fbpx
-0.5 C
Skopje

Како карантинот влијаеше на стапката на семејно насилство

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Група студенти на ФИНКИ инспирирани од новонастанатата ситуација со цел да се помогне на жртвите од семејно насилство во време на коронавирусот го сработија овој проект. Целта на проектот е да се подигне свеста на граѓаните за стапката на семејно насилство.

Истражувањето на студентите го пренесуваме во целост:

Семејното насилство е проблем кој е длабоко вкоренет во општеството.

Според официјални статистики 14 отсто од жените биле жртва на физичко или сексуално насилство откако наполниле 15 години, од партнер или од друго лице. Околу 44 проценти од жените биле жртви на психолошко насилство од интимен партнер.

Овие загрижувачки статистики беа мотив за нас, група студенти на ФИНКИ, да го започнеме проектот #БезбедниДома со цел да ги охрабриме жртвите на семејно насилство да пријават, да се рашири информацијата дека постојат мерки на заштита, и да се подигне свеста на граѓаните за постоењето на овој проблем.

Спроведовме анкета чиишто резултати ги потврдија хипотезите кои ги поставивме, односно дека семејното насилство бележи пораст за време на карантинот, дека најголем дел од жртвите се жени, како и фактот дека жртвите најчесто не се одлучуваат да го пријават насилството.

Токму затоа, стапивме во контакт со Македонското Здружение на млади правници со цел да се информираме како може да им се помогне на жртвите од семејно насилство.

Кога кај нив ќе се обрати странка која нема храброст да го пријави делото, со цел да ја охрабрат, и нудат можност за советување од страна на советник од СОС Детско село. Исто така, ни објаснија дека голем дел од жртвите не ги знаат можностите кои државата ги обезбедува (шелтер центар, бесплатен медицински преглед, психолошка и правна поддршка од Центарот за социјална работа). По спроведување на кривичната постапка жртвата има право да поведе постапка за надомест на штета од сторителот.

Целиото интервју со Македонското Здружение на Млади Правници може да го погледнете тука.

Дополнително, како иновативна опција за психолошка поддршка во процес на изработка е платформата е-психолог.

Во склоп на нашиот проект разговаравме и со психијатар, д-р. Оливера Суботин-Поповска. Во интервјуто исто така се потврдија заклучоците од нашата анкета, како и статистиките дека најчесто жените се жртви на семејно насилство, поради, како што вели доктор Оливера, општеството во кое живееме и традиционалните ставови за половите улоги во семејството.

Фото

Бидејќи во нашата анкета се докажа дека најголем дел од жртвите не пријавуваат насилство, и продолжуваат да живеат со насилникот, не интересираше зошто е тоа така, од психолошки аспект. Добивме одговор дека причината за тоа се културните норми кои го поддржуваат правото на мажот да биде насилен со својата интимна партнерка, слабите казни за таквото однесување, како и страв од одмазда, финанскиска зависност од насилникот и страв од осуда од околината.

И според доктор Оливера, семејното насилство е зголемено за време на карантинот бидејќи насилникот и жртвата поголемиот дел од времето го минуваат заедно, при што се затворени сите места каде може да се канализира агресијата.

Интервјуто со д-р Оливера може да го прочитате на следниов линк.

Целта на овој проект е да се охрабрат жртвите на семејно насилство, истото да го пријавуваат, а оние кои се сведоци да не го премолчуваат. Не сте сами, секогаш постои излез!

#БезбедниДома е проект, граѓански активизам на студенти на ФИНКИ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...

Заев: Градоначалниците да не ми изигравaaт локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како...
- Advertisement -