fbpx
-10 C
Skopje

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие двајца се близнаци, како и тоа дека се слепи. Сепак, многумина не знаат дека тие, всушност, се родени со одличен вид.

Имено, браќата Матиќ се родени во 1978 година во Бихаќ, предвреме во шестиот месец. Поради тоа, тие морале да поминат извесно време во инкубатор, а бидејќи породилиштето во Бихаќ не било добро опремено, биле преснесени во Загреб. Сепак, по само неколку дена, дошло до компликации и двете момчиња ослепеле. Не се знае точно што се случило, но се споменува дека тоа било вина на медицинската сестра со дозирањето на доводот на количеството кислород во инкубаторот, што довело до трајно слепило на бебињата. Како што самиот Дејан изјави за српски Телеграф, тоа било нечија вина, но тој никогаш не се распрашувал чија

Едноставно, се случило од невнимание. Сега, чие… не детализирав ништо и никогаш не прашав чија била вината. Без разлика дали бил доктор или медицинска сестра, јас не навлегував во тоа. Тоа беше предвремено породување. И дека било невнимание…“ – изјави тој.

Иако судбината им го одзелавидот, таа им дала неверојатен талент за музика, но и весел дух. Двајцата се многу успешни во својата работа, а денес имаат свои семејства со кои уживаат во љубов и внимание. Никогаш не помислувале дека поради нивниот хендикеп треба да имаат посебен третман, ниту пак се перципирале себе си поинаку од другите.

Тие можеби го живеат животот во темнибна, но со крената глава и отсекогаш биле најголема поддршка еден на друг.

Фактот дека тие често се шегуваат на своја сметка доволно говори за фактот дека немаат комплекси и не се сметаат себеси за никакви жртви.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -