4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Почина Битолчанец вратен од Канада: По враќањето бил во самоизолација, се чекаат резултати дали имал коронавирус

Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, известува ТВ21. Како што објави ТВ...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Како се користи куркумата за слабеење: Рецепети и совети

Куркумата за слабеење е моќен начин да дојдете до посакуваната килажа и да изгубите неколку килограми. Во прилог ќе ви доставиме неколку совети со цел како правилно да ја користите и да го добиете посакуваниот ефект.

Куркума е ризом или корен на специфична жолта боја и специфична арома. Но, и составот и дејството врз телото се специфични и токму затоа куркумата се користи за губење на тежината.

Постојат неколку начини да се користи, но многу е важно да не ја надминувате дневната препорачана доза на овој зачин. Исто така, куркумата за губење на тежината не е добар избор за секого. Значи, ние сакаме да разјасниме што има во куркума, како се користи и да споделиме совети и рецепти.

Како дејствува таа за слабеење?

Веќе рековме дека куркумата има специфична боја и вкус. Она што ја прави посебна се нејзините биоактивни соединенија кои даваат многу медицински својства, вклучително и нејзината способност да придонесе за побрзо губење на тежината.

Ризомот од куркума наликува на ѓумбир ризом однадвор, но нејзината боја е портокалова и интензивна. Покрај тоа, овој ризом е исто така богат со витамини Б и Ц, калиум, натриум, растителни влакна, протеини, јаглени хидрати, масни киселини омега 3, линолеинска киселина.

Куркума за губење на тежината навистина работи. Како прво, куркуминот, најважниот состав на куркумионид присутен во овој зачин, спречува акумулација на маснотии во масното ткиво.

Куркума за губење на тежината, исто така, работи со стимулирање на термогенеза – метаболички процес во кој се согорува калории и се создава енергија. Овој процес, пак, помага да се изгуби тежина.

Куркуминот е антиинфламаторна состојка и ги таргетира воспалителните дејства на адипокините, со што значително се намалува дебелината.

Како се користи таа и со која количина можете да започнете?

Најдобро е да се направи 1/4 лажичка на ден. Чувајте ја таа мерка за една недела, а потоа зголемете ја дозата на половина лажичка на ден.

Најдобар начин да користите куркума за слабеење е да го додадете овој зачин во храната што ја приготвувате. Не треба да претерувате затоа што куркумата има специфичен вкус и не треба да додавате премногу.. Додадете до една лажичка куркума во прав во храната што ја подготвувате.

Обично, препорачаните дози се како што следува свеж куркума корен – до 3 g на ден, сушен корен или куркума во прав до 3 g на ден, додаток куркума 400-600 мг, 3 пати на ден

Latest Posts

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Почина Битолчанец вратен од Канада: По враќањето бил во самоизолација, се чекаат резултати дали имал коронавирус

Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, известува ТВ21. Како што објави ТВ...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

АКТУЕЛНО

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Беснеење со автомобили на полнoќ во центарот на Банско (ВИДЕО)

Граѓани од Банско испратија видео на кое се гледаат автомобили кои беснеат, а наводно видеото е снимено вечерва, нешто пред полноќ, пренесува Канал Вис. Според...

ФОТО: За само 7 дена, пред Инфективна поставена мобилна болница

Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната...

Владата мисли и на луѓето со миленици – Промена во полицискиот час поради нив

Откако подолг период на социјалните мрежи, луѓето кои имаат домашни миленичиња бараа да се овозможи шанса тие да ги шетаат своите миленици. Затоа на денешната...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.