fbpx
6.8 C
Skopje

Значењето на вашиот роденден: Кој ќе биде среќен и богат, а кој не

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Секој ден од неделата меѓу народот има многу значења. Има “добри” и “лоши” денови, па дури и децата родени во овој или оној ден добиваат “среќни” или “несреќни” знаци.

Еве што вашиот роденден открива, според народните верувања, за твојот живот:

Понеделник

Понеделник е првиот ден од неделата и се смета дека е најсреќен. Се вели дека детето родено во понеделникот ќе има долг и успешен живот.

Како што започнува оваа недела, овој ден е идеален за започнување на сите видови на работни места. Христијаните веруваат дека Бог го започнал создавањето на светот во понеделникот, и затоа е добро што едно лице почнува значителен потфат што истиот ден.

Вторник

Вториот ден од неделата се смета за нај не среќен ден, така што луѓето што ќе се родат овој ден нема да имаат лесен живот. Во вторникот, се вели дека дури и “волците го чуваат своето крзно”. На овој ден, не е неопходно да се започне некоја работа, бидејќи денот е баксузен, па работата ќе тргне наопаку и нема да биде добро сработена.

Среда

Во средата има посебно мултифункционално значење. Овој ден, работните места можат да започнат и да се движат по патот. Се верува дека бебињата родени овој ден ќе бидат напредни и здрави. Детето што ќе прооди во среда ќе биде среќно и богато.

Четврток

Четвртокот се вели дека е среќен ден. Постои оваа изрека на народот: “Секој ден е добар, а четвртокот е најдобар”. Многу добро е, верувањето дека детето е родено во таков среќен ден, бидејќи ќе биде среќно и успешно во животот

Петок

Петок, според народното верување, е еден од несреќните денови. Во него пишува: “Во петокот, секој бизнис е лош почеток”. Освен тоа, во некои делови на светот, овој ден се смета за “нечист” и удобен за контактирање со “демонски сили”. Затоа е кажано, кога на некој му оди лошо во животот, го стасал „црниот петок“.

Сабота

Саботата е ден посветен на мртвите. Народот оди на гробиштата, палат свеќи во спомен на починатите. На овој ден, човек треба да биде внимателен да не му се случи зло.

Верувањето вели дека бебето родено во сабота ќе биде невообичаено, но затоа е имуно на “зли суштества”. Се вели дека родените на овој ден имаат способност да научат тивок јазик и да разговараат со такви животни.

Недела

Недела е ден за одмор. Бог, според христијанското верување, го создавал светот шест дена, а потоа седмиот – во недела, седнал да се одмори и да ужива во плодовите на своето дело. Затоа, постојат многу верувања кои се поврзани со овој ден во луѓето, кои се однесуваат на одмор и трошење време со семејството.

Постарите неделата ја претставуваа како женско суштество – Света Недела. Човек роден во недела се верува дека ќе биде многу среќен, и ќе живее “господски”. За среќен човек се вели: “Неговата мајка го родила на бела недела”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...
- Advertisement -