fbpx
4 C
Skopje

Канал 5 дознава дека бројката денес ќе надмине 100 позитивни од корона вирус

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Канал 5 неофицијално дознава дека бројката на новозаразени во последните 24 часа ќе биде меѓу 110 и 120 лица.

Доколку се потврдат овие бројки на новозаболени ова ќе биде вториот најголем пик по средината на април.

ММС.мк – Пет случаи на Ковид 19 потврдени во текот на вчерашниот ден, од утрово уште три

По потврдениот еден случај на новозаболен од Ковид 19 во текот на вчерашниот ден, во попладневните часови беа потврдени уште четири случаи, информираше директорот на штипската клиничка болница Ален Ѓеорѓиев на денешната прес-конференција, пишува ММС.

Од утрово, кажа Ѓеорѓиев , биле потврдени уште три случаи , меѓутоа официјалните бројќи и евентуално нови случаи , ќе ги каже на редовната прес-конференција Министерот за здравство Венко Филипче.

Ѓорѓиев демантираше дека во текот на вчерашниот ден имало 14 нови случаеви, потенцирајќи дека на прашање на новинар на локална телевизија, тој го потврдил бројот од четворица нови а не 14, што беше и повод за реакција и обвинувања од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Штип.

Половина од капацитетот на инфективното одделение при штипската Клиничка болница во моментов е исполнет, има 16 пациенти. Еден пациент е отпуштен во текот на вчерашниот ден но примени се двајца нови.

Денеска седница ќе одржи Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со состојбата со вирусот Ковид 19, на која присутен ќе биде и координаторот на кризните штабови на единиците на локална самоуправа, Бујар Османи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...

Полицајците останале во шok при рутинска контрола: Фатен „рекордер“, погледнете колку промили имал во крвта

Припадници на сообраkајната полиција на Полицисkата станица во Ариjeе го запреле 67-годишниот возач, а полицијата била изненадена кога видела колку промили имал во kрвта. Имено,...
- Advertisement -