27 C
Skopje

Канал 5 дознава: Полициска акција во фирми на Орце Камчев.

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Утрово започнала полициска акција во три фирми на Јордан Камчев. Владејачката СДСМ неодамна обвинила дека две од тие фирми со 400.000 евра ја финансирале кампањата на ВМРО-ДПМНЕ на последните претседателски избори.

Како што пренесува Канал 5, полициска акција трае во фирмата “Монт”, која е дел од “Орка Холдинг” на Орце Камчев, но и во фирмата “Полиестердеј”, која била ангажирана од ВМРО-ДПМНЕ да ги печати маиците за кампањата.

Инспекторите проверуваат уште една фирма, “Горфактори” од Шпанија, за која не се знае како е поврзана со првоспоменатите фирми.

Оваа информација на Канал 5 ја потврдиле и избори од МВР, а во текот на денот се очекуваат и повеќе детали.

Оваа афера за прв пат се појави кога ревизорите ги објавија извештаите за претседателските избори, а по што СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека незаконски ја затворила наменската сметка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -