fbpx
2 C
Skopje

Канал 5 дознава: Полициска акција во фирми на Орце Камчев.

АКТУЕЛНО

Утрово започнала полициска акција во три фирми на Јордан Камчев. Владејачката СДСМ неодамна обвинила дека две од тие фирми со 400.000 евра ја финансирале кампањата на ВМРО-ДПМНЕ на последните претседателски избори.

Како што пренесува Канал 5, полициска акција трае во фирмата “Монт”, која е дел од “Орка Холдинг” на Орце Камчев, но и во фирмата “Полиестердеј”, која била ангажирана од ВМРО-ДПМНЕ да ги печати маиците за кампањата.

Инспекторите проверуваат уште една фирма, “Горфактори” од Шпанија, за која не се знае како е поврзана со првоспоменатите фирми.

Оваа информација на Канал 5 ја потврдиле и избори од МВР, а во текот на денот се очекуваат и повеќе детали.

Оваа афера за прв пат се појави кога ревизорите ги објавија извештаите за претседателските избори, а по што СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека незаконски ја затворила наменската сметка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -