fbpx
-0.5 C
Skopje

Капа долу! Бугарски лекар номиниран за “Оскар“ во медицината

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

 

Еден генијален и уникатен бугарски лекар извршува неверојатни операции и спасува човечки животи секој ден. Тој стигна до мозокот на 10. годишно дете преку вената на неговата нога. Уникатна мозоична операција на дете е извршена во болницата “Св Иван Рилски“. Екипата, раководена од д-рСираков, стигна до мозокот на 10. годишното момче без да го отвара черепот- преку вена на неговата нога.

Подобни процедури се алтернатива во класичната хирургија. Работан под рентгенова контрола, која во големиот дел од светот се извршува од интернационални рентгенолози. Преку овој метод се открива и се наоѓа начин за лекување на мозочни аневризми, дел од некои мозочни тумори“, вели докторот “Св Иван Рилски“ д-р Станимир Сираков.

Специјалистот сподели, дека располага со современиот метод веќе тригодини, но за прв пат извршува толку сложена операција. За сето време во изминатиот период тој оперирал 60 деца со полесна форма на заболување. “Лекарската екипа е обучувана за таа процедура во странство, а сега ги воведуваме и кај нас, за да може бугарскиот пациент да има пристап до нив. Освен тоа при 10. годишното детенце, успеавме да извршиме иста операција и на 40. годишен маж. Добивме пофалби од едно од најголемите имиња во лекарската сфера, рече д-р Сираков.

Д-р е номиниран за третото издание на годишните награди National Medical Awards. Настанот ќе се одржи на 10 октомври. Овој пат медицинските “Оскари“ ќе биде наградени за значајни постигнувања на бугарските лекари и екипи, а основата цел е да се помогне во популаризирањето на добри практики во медицината, како и успехот на бугарските медицински лица во светот.

Го поздравуваме доктор Сираков и неговата екипа за успешната работа со која спасуваат многу човечки животи, им посакуваме да бидат живи и здрави и да се надеваме дека во иднина што поголем број лекари, не само во Бугарија, туку и во Македонија и низ целиот свет ќе го надоградуваат своето знаење во областа на лекарската сфера, со крајна цел, да се помогне на оние чиј живот е доведен во прашање, а кои имаат потреба од лекарска помош.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...
- Advertisement -