fbpx
5 C
Skopje

Каракачанов бара нови закони за да го спречи ширењето на радикалниот Ислам во Бугарија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

За да се спречи потенцијалното ширење на радикалниот ислам, Бугарија треба да ги заостри правилата за странско финансирање на верските заедници и ограничување на посетите на странски духовни лица. Ова го изјави бугарскиот заменик-премиер Красимир Каракачанов. Каракачанов е претседател на партијата ВМРО, која пак е дел од коалицијата на Обединетите патриоти во бугарскиот парламент. „Обединети патриоти“ се дел од владејачката коалиција во Бугарија, заедно со најголемата партија ГЕРБ, на премиерот Бојко Борисов. Каракачанов истакна дека се подготвени предлози за промени во законодавството за религијата, образованието, како и кривичниот законик. Тие промени ќе бидат предложени за гласање до крајот на годината. Минатата година бугарската влада го забрани носењето облека што го покрива лицето.
„Проблемите што ги гледаме во неколку европски земји веќе постојат и во Бугарија”, истакна
Каракачанов по состанокот во кој се разговараше за мерки за спречување на ширењето на радикалниот ислам во земјата. Тој истакна дека „екстремно либералните” закони го дозволуваат ширење на нетрадиционалниот ислам. “Финансираните од страна на приватни структури
верски заедници се обидуваат да вршат политичко влијание во земјата “, додаде заменик-премиерот на Бугарија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -