fbpx
2 C
Skopje

Каракачанов: Бугарија нема проблем со уставното име на Република Македонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Бугарија нема проблем со името на Република Македонија и уште еднаш ја потврдува својата поддршка за нејзиното членство во НАТО и во ЕУ. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Република Бугарија Красимир Каракачанов пред својата колешка – потпретседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбранам Радмила Шеќеринска.

“Ние сметаме дека интеграцијата на земјите од Западен Балкан во НАТО и во ЕУ е единствениот начин да бидат решени сите вештачки или покриени од историјата проблеми, токму затоа нашата позиција во овој поглед е јасна и категорична “, рече Каракачанов.

Главниот приоритет на бугарското претседателство на ЕУ, за нашата влада е интеграцијата на земјите од Западен Балкан, додаде Каракачанов. Двајцата министри денеска потпишаа два протоколи за извршување на активности за обезбедување на лабораториски испитувања и за развојот на соработка меѓу воздухопловните сили на двете земји. Според Каракачанов со темпото со кое работи во последните неколку месеци, брзо ќе бидат потпишани и други договори.

“Нашата главна цел е да ја продлабочиме соработката и во областа на социјалната политика, и во областа на обуката на македонските војници. Така нашите евроатлантски партнери сами ќе видат дека Македонија не само што има  желба, но работи и ги прави потребните реални чекори за своето членство во НАТО и ЕУ “, истакна Каракачанов.

Бугарскиот министер потсети дека ” за Бугарија проблем со името на Република Македонија не постои “.

” Мојата посета во Бугарија, како и посетата на г-дин Каракачанов во Македонија  е само едед дел во низата од активностите за развојот на нашите билатерални односи и за развивање на духот на добрососедството на нашите две пријателски земји “, рече Радмила Шеќеринска.

” Тоа е доказ дека Договорот за добрососедство што го потпишавме пред неколку месеци, не е само парче хартија, туку платформа преку која се гради успешна соработка на повеќе полиња “, додаде таа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...

Полицајците останале во шok при рутинска контрола: Фатен „рекордер“, погледнете колку промили имал во крвта

Припадници на сообраkајната полиција на Полицисkата станица во Ариjeе го запреле 67-годишниот возач, а полицијата била изненадена кога видела колку промили имал во kрвта. Имено,...

Талат од Преспав: Дури работев во слаткарница научив да се смеам и кога не ми е денот

Како е да се снима во време на корона и колку се плашеле доколку се заразат од престанок на снимање на Преспав. Снимањето за...

Ретро: Љубчо зборува за Груевски, Спиро во позадина се смешка (видео)

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Господинот Груевски зборуваше за неговото работење во некое апстрактно време, не ја спомнува Владата во која работел, не спомнува кој бил премиер...

Kавга која ја доведе до солзи: Зорица Брунцлик се расплака во живо на Пинкове Ѕвезди

Никој ништо не рекол и не направил. Дали ова е поради мене? Ова е навистина смислено. Во сред емисија со овие зборови се обрати еден...
- Advertisement -