fbpx
1 C
Skopje

Kaрантин и два теста за сите кои се враќаат од Балканот: Германија со најнови одлуки

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Воведени се десетдневен задолжителен карантин и стратегија „два теста“ од 11 јануари.

Оние што се вратија од одмор на Балканот ова лето придонесоа за порастот на бројот на заразени. Министерот за здравство Јенс Шпан наведува дека вакви ситуации може да се повторат поради Божиќните и новогодишните празници.

Германски „Велт“ наведува дека голем број луѓе заминале на Балканот за време на Божиќните и новогодишните празници.

Пред празниците, министерот за здравство на Германија, Јенс Шпан, уште еднаш предупреди на зголемениот ризик од инфекција што доаѓа од повратниците од одмор.

Според сè што гледам, мислам дека многу луѓе повторно отидоа во својата татковина и ги посетија своите роднини во Источна Европа, Балканот и Турција – рече тој.

Тој верува дека повратниците можат да дадат поттик за нов бран на инфекции во Германија. Во текот на летото, Германците најмногу се заразија во нивната земја, но 21 процент од инфекциите беа поврзани со повратници од Балканот.

Од 11 јануари, ќе се воведе стратегија „со два теста“, според која повратниците од ризичните региони мора да бидат тестирани веднаш по пристигнувањето во Германија или да донесат тест не постар од 48 часа од земјата во која престојувале, но без оглед тие мора да бидат ставени во карантин, што може да се прекине само по пет дена изолација со нов негативен тест.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -