17 C
Skopje

Карантинот бил драстичнa мерka, ама тогаш многу малку се знаело за коронавирусот: Заклучувањето дома не било потребно според германскиот министер за здравство

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан (ЦДУ) изјави дека според досегашните информации, нема да се затворат фризерските салони и со тоа почна дискусија во медиумите и на социјалните мрежи.

Шпан додаде дека малку се знаело за вирусот во март, и затоа биле донесени драстични одлуки. Со други зборови, според денешните информации, „заклучувањето“ не било потребно во толку строга форма, јави Дојче веле.

Според гемански медиуми, изјавата на министерот значи дека нема да има повеќе затворање во Германија, дури и ако бројот на заразени нагло се зголеми наесен.

Шпан исто така ја отфрли можноста за повторно воведување целосна забрана за посета на домови за стари лица.

– Граѓаните научија како можеме да се заштитиме дури и без воведување на тие мерки – рече министерот.

Тој посочи дека за заштита, пред се, неопходни се маски, но и одржување на дистанца и придржување кон хигиенски мерки.

Шпан ги повика Германците да го поминат есенскиот и зимскиот распуст во Германија, бидејќи, како што рече, се покажало дека „одредени начини на патување и одмор носат ризици и инфекции во државата“.

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19. Најмногу новозаразени има во Скопје -17, шест во Куманово, исто толку во Штип, во Прилеп 2, Тетово 7, Струга 3, Велес 2, Битола 3, Охрид 2, Кавадарци 1, Гостивар 5, Гевгелија 3, Струмица 2, Крива Паланка 1, Кочани 3, Македонски Брод 2, Пехчево 3, Берово 1, Делчево 13, Свети Николе 4, Кичево 5 и еден во Неготино, информира Министерството за здравство. Починати се тројца, 41-годишен маж од Гостивар и пациент од Дебар на 63 години починале во болница, а 35-годишна жена од Ресен починала вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти, од кои од се Скопје 24, Куманово 31, Штип 8, Тетово 3, Гостивар 8, Пробиштип 1, Берово 6, Виница 2, Делчево 3.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090, бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -