14.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Ќе одговара ли некој пред суд за пасошите?

Повеќе од еден месец трае кризата околу недостигот на обрасци за пасоши. Се уште не се наѕира крај на проблемот. А да не зборуваме дека има недостаток и на други лични документи. Загрижувачко!

Но, загрижува и тоа дека не се бара одговорност од најповиканите во МВР за овој голем пропуст кој ограничи многу слободи и права на македонските граѓани. Очигледно, некој во МВР не планирал добро и не си ја завршил работата за која земаат плата.

Ќе дознаеме ли кој е тој? Ќе има ли истрага, ќе биде ли некој суспендиран од работно место, ќе оди ли некој на суд и ќе има ли казна за лицата кои предизвикаа вака голем проблем? Ќе дочекаме ли конечно некој да одговара пред правдата или само на маршови ќе се вика дека правдата е најважна?

Овој „предмет“ не е тешко да се расветли. Но, засега гледаме дека се тргна по старите политички мантри: удри преку медиумите по соперникот, па реплицирај кога тој ќе врати… и така се додека полека не се се заборави проблемот од кој македонски граѓани си страдаат.

Преземено од Скопско Ехо

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Жената од Велес што починала во јануари е позитивна на корона вирус, министерот Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

Корона вирусот во Македонија присутен уште во декември – Жена од Велес која последен пат е видена пред Нова година, позитивна на Ковид-19

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“, пренесува Алсат. Извори на...

Познато од каде заболел новинарот кој ги стави во самоизолација Мицкоски и Заев

Во семејството на новинарот кој е позитивен на коронавирусот има член кај кој е потврден вирусот. Новинарот имал контакт со тој член од блиската...

Од Канал 5 со став околу нивниот заболен новинар: Ниту тој сакал да заболи, а најмалку да заболи трети лица

Канал 5 ТВ, како одговорна компанија, ја известува јавноста во врска со нашиот колега, гл. и одг. уредник на нашата компанија, Гоце Михајлоски. Свесни сме...

Рекорден број на тестови за 24 часа – познато кога ќе има резултати и за Зоран Заев

Резултатите од тестот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев се очекуваат околу 16 часот. Веднаш по добивањето на резултатите ќе одржам прес конференција да...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.