fbpx
-0.5 C
Skopje

Ќе станат ли животните во зоолошките храна едни за други, доколку кризата продолжи

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во зоолошката градина Нојминстер во Северна Германија, некои животни скоро можат да станат храна за други животни за да можат да преживеат во зоолошката градина.

Обично зоолошките градини во сончеви денови околу Велигден се полни со луѓе. Сепак, како и во Македонија, така и во светот зоолошките овој период се затворени поради брзото ширење на вирусот кој предизвика вистински хаос во светот, па речиси и не остана држава која е имуна на последиците кои доаѓаат со него. А тоа нормално е, здравјето на луѓето и економијата!

Кога сме кај економијата зоолошките градини во овој период не остваруваат никаков приход бидејќи се затворени, но грижата за животните нема како и не смее да запре! Затоа за оние кои се повеќе погодени од оваа кризна состојба, настапуваат тешки времиња.

Директорот на зоолошката градина во Нојманстер, Северна Германија, признава дека некои животни скоро ќе мора да се хранат со други животни за да се не се доведе во прашање опстанокот на целата зоолошка градина.

Веќе е направен список на животните кои први ќе бидат заклани, вели Верена Каспари за Die Welt. Според нејзините зборови тоа би можело да биде така само во краен случај, за да можат покрупните животни на кои им е потребна поголема количина на храна, да преживеат. Таа признава дека ова е навистина непријатен чекор, но дури и преземањето на истиот не би го решил финансискиот проблем со кој се соочуваат.

Фото

На пингивините им се потребни голема количина свежа риба секој ден. Ако не можеме да добиеме храна, ќе треба да ги еутанизираме животните наместо да ги оставаме да гладуваат, вели Каспари.

Зоолошката градина е дел од здружението што не е вклучено во државниот фонд за итни случаи на мал бизнис. Според нејзините проценки, загубата на приходот во зоолошката градина оваа пролет ќе изнесува околу 175.000 евра.

Зоолошката градина во Берлин, исто така, има финансиски проблеми. Да се има две симпатични близначета панди не ја спасува ситуацијата, бидејќи емитувањето преку интернет на клипчиња од зоолошката градина не носи приходи. А сепак, додека мерките против коронавурост да паднат, близначињата може и да пораснат, па затоа зоолошката има одлука да ги прикажува т.е да ги емитува на интернет.

Германија и другите зоолошки градини имаат проблеми. Од ДПА известуваат дека зоолошките градини упатуваат директни апели за донации, но сите побарале и државна помош во вредност од 100 милиони евра.

За разлика од многу други претпријатија, зоолошките градини не можат да ги намалат нивните трошоци и нивната активност. Животните бараат дневна нега, некои тропски видови бараат затоплување, посебна храна итн., Се вели во германското национално здружение на зоолошки градини (VdZ) во апелот до државата.

Зоолошките градини обично имаат планови за одговор на кризи, од кои повеќето работеле една недела или повеќе во случаи на заболувања на животни и екстремни климатски настани.

Фото

Од Chester Zoo во Англија покануваат гости на живо на Фејсбук. Главниот извршен директор Марк Пилгрим вели дека сите зоолошки градини можат да го намалат персоналот на минимум, но не и трошоците за греење и храна. Во тоа, со нула приходи.

Дали зоолошките градини ќе ги издржат финансиските проблеми што ситуацијата со коронавирусот ги создава останува да се види кога ќе заврши. Како што е точно и за многу други бизниси.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -