fbpx
13 C
Skopje

Ќе стане ли Курц најмладиот лидер на земја во светот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна партија која прогласи победа на изборите, би можел да стане најмладиот лидер на земја во светот.Иако во моментот на власт се многу млади политичари, поголем дел од нив ја поминуваат 40-та година. Премиерот на Ирска, Лио Вердекер на 38 години стана најмладиот премиер во историјата на својата земја. На иста возраст за премиери беа избрани и белгискиот Шарл Мишел и украинскиот Володомир Гројсман.
Францускиот претседател Емануел Макрон (39) е најмлад од 25-те лидери на Франција. Луј Наполеон Бонапарта во 1848 година стана претседател на 40-годишна возраст. Унгарскиот премиер Виктор Орбан првпат дојде на власт во 1998 година кога имаше 35 години. Во меѓувреме ја изгуби власта и повторно ја освои. Актуелните лидери на Канада и Полска, Џастин Трудо и Анджеј Дуда водечките функции ги преземаа на 43-годишна возраст, колку што имаа и поранешните британски премиери Тони Блер и Дејвид Камерон кога влегоа во Даунинг стрит во 1997 и 2010 година. Малку поодамна, Фелипе Гонзалес во 1982 година стана шеф на шпанската влада на 40-годишна возраст, Беназир Буто во 1988 ја презеде премиерската функција во Пакинстан со наполнети 35 години, додека Лоран Фабиус имаше 37 години кога во 1984 година стана француски премиер. Американските претседатели Теодор Рузвелт и Џон Кенеди беа избрани кога имаа 42, односно 43 години. Млади лидери се избрани и во некои недемократски земји. Севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун го наследи својот татко на 34 години, додека катарскиот емир Тамим бин Хамад ал Тани дојде на чело на својата земја на 37 години. Некогашниот либиски водач Моамер ел Гадафи власта ја презеде во 1969 година, кога имаше 27 години .

Извор: Емагазин

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -