fbpx
22.8 C
Skopje

Ќерка на богаташи одбила да биде со сиромашно момче – се сретнале после 10 години, следувал шок

АКТУЕЛНО

И покрај тоа што бил одбиен, од некоја си причина, оваа момче не можело така лесно да ја заборави. Десет години подоцна се случило чудо.

По интернер кружи една приказна за сиромашно момче, кое било вљубено во ќерка на богати родители. Решил да ја запроси, а девојката го одбила поради тоа што е сиромашен. Меѓутоа, оваа приказна има многу важна животна лекција за сите. Во продолжение приказната ви ја пренесуваме во целост…

-Твојата месечна плата, е еднаква на моите дневни трошкови. Како мислиш да се омажам за некој како тебе? Никогаш не би можела да те сакам, затоа те молам да ме заборавиш. Иди и најди некоја девојка која што е како тебе, на твое ниво и ожени се со неа, му порачала ќерката на богатите родители.

И покрај тоа што бил одбиен, од некоја си причина, оваа момче не можело така лесно да ја заборави.

Поминале десе години, а тие налетале еден на друг случајно во трговски центар.

Таа веднаш го препознала и му се обратила: “Здраво, како си, jас се омажив за еден многу паметен човек, а неговата плата изнесѕва 15.700 долари месечно. Имаш ли нешто да кажеш на тоа”?

Момчето слушајќи ги овие зборови од девојката, која некогаш ја сакал, за малку да не пушти солзи и не кажал ништо. После некое време, нејзиниот сопруг се вратил и застатал пред неа. Пред таа да каже нешто, нејзиниот маж го препознал момчето и му се обратил: “Господине, добар ден, гледам дека сте ја запознале мојата сопруга”!

-“Добар ден и на вас господине” -му одговорил.

Сопругот во тој момент се завртел кон неа и, и кажал:

-“Драга, сакам да те запознаам со мојот шеф. Тој го поседува оној проект од 100 милиони долари на кој работам”.

Таа останала запрепастена на ситуацијата, па не можела да каже ниту еден збор.

Момчето само се насмеало и одговорило: “Господине Картер, морам да одам имам некои важни состанови. Ми беше драго што ве видов. Ви посакувам убав ден”!

Неколку минути брачниот пар стоел и го гледале како заминува.

Поука од оваа приказна: Животот е краток и е како одгледало – можеш да видиш само онолку колку рефлектира. Затоа не биди арогантан и не гледај од висина на другите, поради нивната моменална состојба. Работите и околностите можат да се менуваат.

Кога и поминал првобитниот шок, жената го прашала својот сопруг: “Тоа навистина беше твојот шеф”?

Фото: Илустрација

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -