fbpx
-3 C
Skopje

Кинески град оди чекор напред: Нема веќе консумирање на мачки и кучиња

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Шенжен стана првиот кинески град што ја забрани продажбата и потрошувачката на месо од кучиња и мачки. Ваквата одлука доаѓа по појавата на коронавирусот кој беше поврзан со месото од животинскиот свет поради што кинеските власти ги забранија трговијата и потрошувачката на диви животни.

Шенжен отиде чекор напред и ја прошири забраната да важи и за кучиња и мачиња, а не само за диви животни. Новиот закон т.е одлука ќе стапи на сила на 1 мај.

Триесет милиони кучиња годишно се убиваат низ Азија за месо, вели Humane Society International (HSI).

Сепак, практиката да се јаде месо од кучиња во Кина не е толку вообичаена – поголемиот дел од луѓето никогаш не го сториле тоа и велат дека не сакаат.

Оваа забрана одговара и на духот на човечката цивилизација“.

Сепак, во исто време со оваа одлука, Кина ја одобри употребата на жолчка од мечка за лекување на пациенти со коронавирус.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -