fbpx
1 C
Skopje

Кирацовски: Имавме скандинавски избори, очекуваме победа на Стево во прв круг

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Шефот на Изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски, на прес-конференцијата по затварањето на гласачките места изјави дека Република Северна Македонија имала скандинавски избори, изборен ден кои поминал во исклучително мирна атмосфера.

„Денешните избори поминаа во исклучително мирна атмосфера. Имавме скандинавски избори кои и доликуваат на нашата земја. Им честитаме на сите граѓани кои на достоинствен и демократски начин го искористија своето право на глас. Денешниот ден помина во фер и демократска атмосфера. Изборите беа Мирни, фер и регуларни. Им благодарам на институциите кои овозможија изборите да поминат во најдобар ред. Им благодарам на граѓаните кои во голем број го искористија своето право на глас. Очекуваме првите неофицијални резултати да го прогласат Стево Пендаровски за победник во првиот круг. Да избереме претседател на кристално чисти избори кој што обединува и води напред”, рече на прес-конференција Кирацовски.

Тој дополни дека околу 20,30 часот би требало да се знаат првичните резултати од гласањето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -