14 C
Skopje

Кога им се стемнува на скопските градоначалници?

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

 

Јакото летно сонце е збунето во Скопје. Иако тоа пржи со сета сила, па дури и во 19 часот може да те изгори, главниот град му контрира со пуштање на уличните светилки. Едноставно, градоначалниците не му се предаваат.
Да, ова изгледа како шега, ама во Скопје тоа е навистина реалност. Во 19 часот уште мора наочари темни за сонце да се носат, ама по улиците веќе светат светилките. И така е со денови, а што е уште пожално така е и со месеци, за што „Скопско Ехо“ укажуваше презентирајки фотографии. Денот се зголемуваше, тајмингот на вклучување на светилките слабо го следеше тоа.
Си велиме, ај може тоа е најновата енергетска ефикасност, ама некако ни нема логика. Затоа и ни се наметна едно друго прашање – кога им се стемнува на скопските градоначалници?
Додека тие да одговорат, еве ние скопјани да им кажеме дека ни се стемнува од високите такси кои ги плаќаме месечно за улично осветлување. Ни се стемнува и од скоро секојдневните објаснувања на градските татковци дека работат ефикасно и домаќински. Ни се стемнува кога ќе прочитаме дека Градот Скопје прави дури и конференции (читај – полни шведски маси) на тема „Улично осветлување – стекнати знаења и резултати“ и потоа пак се си е по старо.
Ај, па, може ќе ни светне на локалните избори.

 

СКОПСКО ЕХО

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -