fbpx
6.6 C
Skopje

Кога јагнињата ќе стивнат

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Кога политичките водачи во една држава ќе се дрзнат да се воздигнат над обичниот народ во налик на вождови и деспоти, блажен е секој борец за слобода кој ќе се бунтува и негодува. Нашите животи не се и не може да одат во пакет со рејтинзите и борбите на политичарите кои се борат за власт. Секогаш нивните битки поминуваат преку обичниот народ. Политичарите се оние кои тропаат на нашите врати пред избори но многу брзо го забораваме тој податок. Повеќегодишната борба против една елитистичка, клиентелистичка, корумпирана и тоталитарна власт не смее да биде загубена со давање можност на новата, да стане иста таква.

Имам доем дека народот во Македонија е со профил да биде газен во тоталитаризам затоа што Македонецот е тој што ги глорифицира и воздигнува во ранг на тотеми, своите лидери. А нашите лидери имаат свое работно место. Фунцкионери се, за тоа земаат плата а народот суди и пресудува. Народот е жирито, судија и порота кој ќе пресуди, како и колку работеле тие фунционери. Точка! Политиката не е и не смее повеќе никогаш да биде прашање на живот и смрт.

Политичарот не е и не смее повеќе никогаш да биде нашиот херој, кој ќе го тетовираме на кожите. Колку повеќе ги глорифицираме, толку повеќе им го даваме правото да станат наши богови и секојдневие. Многу пострашно од бунтот против еден систем е молкот кој владее од некогаш големите бунтувници за правда и слобода. Никој веќе не поставува прашања за екцесите во болниците, за запалените возила и истрелите по улиците и за загадениот воздух и за криминалците кои ја украдоја нашата иднина.

Медиумите повеќе не се заинтересирани да зборуваат за задолжувањата а довчерашните борци за слобода и правда, немаат повеќе мотив да се борат против тие медиуми, затоа што од нивниот PR расте рејтингот на идолот. Нема целосна санкција и правда ако се наградат соучесниците на оние кои го разделија, раскараа и поделија народот. Лицемерно е како што е лицемерен и молкот на оние со хаштагот Протестирам, кои стивнаа како јагниња пред Велигден.

Детронизацијата на моралот оди во пакет со црпењето бенефити од двојните стандарди. За тоа немаат вина политичарите, туку сите оние кои им се поклонуваат и им ги целиваат нозете, ним. Со селфиња и пофалби за нив, пак се трча по привилегии, вработувања. Оние кои не знаат да пушат, се најхендикепираните. Кое е нивното чаре? Да научат да пушат или да се отселат? Сите вие што се боревте за департизација и деполитизација на општеството а од политичарите правите богови, ги фалите по колумни и им се додворувате, сте непријатели на таа борба!

Доста ни е од нови Каракамишеви, Божиновци, Пандовци и слични. Систем кој сака да биде правичен нема да ги рани и пои ваквите, туку ќе се сврти кон кадарот кој е квалитет, чесен, професионален. Се останато е и ќе биде бледа копија на она кое вчера го сменивме и против кое се боревме…

Пишува: Булеварко

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kовид резултати: Бројката на починaти денес е двоцифренa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24,...

Доктор објави фотографија како изгледа “корона јазик” (фото

Прочитај повеќр во продолжение Епидемиологот Тим ​​Спектор од Универзитетскиот колеџ во Лондон е лидер на научна студија која се занимава со симптоми на коронавирус, а...

Што се Бајден отстрани од Овалната соба? Исчезна и црвеното копче од масата на Трамп кое служело за да може да си нарача кока...

Новиот претседател на САД не губел време на отстранување на сето она кое може да го потсетува на неговиот претходник Доналд Трамп. Освен што...

Што значат зборовите на вториот човек на ВМРО-ДПМНЕ? Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата, не мислам дека тоа е невозможно да се случи, да почекаме, изјави вечерва генералниот...

Го прашаа Шилегов дали има нарушени односи со премиерот Заев: Неговиот одговор е едноставен

Водителот на емисијата „360 степени“ го праша скопскиот градоначалник Петре Шилегов во какви односи е со премиерот Зоран Заев и дали е вистина дека...
- Advertisement -