27 C
Skopje

Колемишевски и Ал Џезеира: Љубчо Георгиевски е херој кој ја има најголемата улога за независноста на Република Македонија (Видео)

АКТУЕЛНО

Гледам на македонската телевизија 20 години што е емисијата за Македонија. Гледам и се чудам. Сите си припишуваат некаква своја заслуга. Сосема поинаква беше ситуацијата. Па да направам јас една емисија и да кажам дека 1990, 1991 година единствена партија, единствен човек, без разлика што бев во жесток конфликт со господинот Георгиевски, меѓутоа единствен човек кој беше чистогласен и јасен за независна Република Македонија беа само тие од ВМРО и Љубчо.

Ова во шоуто на Миленко Неделковски го има изјавено еден од поблиските соработници на Киро Глигоров, поранешен директор на НИП Нова Македонија и член на СДСМ Панде Колемишевски.

Љубчо Георгиевски беше спомнат како „лидер на македонската независност“ и во една од емисиите на Al Jazzera телевизија каде што пишуваа дека токму тој е најзаслужен за независноста на Македонија. Според новинарот на телевизијата Горан Милиќ, Георгиевски е првиот човек кој рекол дека Македонија мора да биде независна држава, да има своја валута и армија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цаца Биљановска поднела приговор за казната од 10.000 евра, денеска се појави во суд

Поранешната директорка, а сега докторка на Кожната клиника, Нина Цаца Биљановска поднела приговор на предлогот на Обвинителството да биде казнета со 10 илјади евра...

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина. Тестот е со...

Се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Градоначалниците на 16 општини во земјава го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-центри“ во...
- Advertisement -