14 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

Колев: Пумпањето непотребен патриотизам ќе ни ја загорчи реалноста, нашите пријатели од Бугарија треба да ја прифатат сегашноста

Ние како македонско општество треба да го погледнеме минатото со реални очи и без фрустрации, прифаќајќи ги историските вистини такви какви што се.

Нашите пријатели и роднини од Бугарија, особено наследниците на стотиците илјади бегалци од Македонија, треба да ја погледнат и прифатат сегашноста таква каква што е, без непотребна емоционалност, туку чисто практично и прагматично, а заедно да изградиме визија за иднината која неспорно е дел од ЕУ и НАТО.

Сето тоа би можело да се случи само ако се работи искрено, на база на вистината и реалноста и без непотребно индоктринирање на општествата.

Само оваа формула може да сработи за нормализирање на односите Скопје-Софија и да отвори простор за идните генерации.

Пумпањето на злоба, манипулирањето и играњето на непотребен патриотизам, како и потценувањето на некои јасни пораки само ќе ни ја загорчи реалноста“, се вели во реакцијата на претседателот на ГДУ, Петар Колев, за односите помеѓу Скопје-Софија.

Latest Posts

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.