fbpx
-2.9 C
Skopje

Колев: Обединета и силна Европска Унија е гарант на мирот и безбедноста на Европскиот континент

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Таму каде што завршува разумот на политичарите, таму започнува насилството и крвта по улиците. Денеска во Шпанија, вчера во Украина, а каде ли ќе е утре. Европа потроши повеќе од 50-60 години да ги тргне границите, да создаде обединето и слободно обштество, некој денеска тоа може да го сруши за секунди. Жал ми е што многу луѓе на Балканот и особено во Македонија некако го подржуваат тој процес за прекројување на границите во Европа, наспротив процесот на интеграција и обединета Европа. Само сакам да им порачам на креаторите и особено на подржувачите на таа цел на Балканот, дека ние сме бурето барут во Европа. Ако ова помине во Украина и Шпанија, да не се чудиме ако некој се реши да прекројува граници и на Балканот. Не знам колку од нас осознаваат која е ЕТА и на што се е способна. Овој процес треба да заврши што е можно по брзо и на зелена маса со разговори. Се надевам дека европските лидери ќе бидат на нивото кое се очекува. Обединета и силна Европска Унија е гарант на мирот и безбедноста, но и на економската благосостојба на Европскиот континет, пишува претседателот на МБП Петар Колев на својот ФБ профил.

Таму каде што завршува разумот на политичарите, таму започнува насилството и крвта по улиците. Денеска во Шпанија, вчера…

Posted by Petar Kolev on Sunday, October 1, 2017

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Судир меѓу автобус и две возила кај шумарсkи факултет во Скопје

Според изјавата на возачот на автобусот дадена на внатрешната контрола на ЈСП Скопје, стои во соопштението, незгодата се случила околу 15 часот во момент...

Љупчо Николовски со убава вест за граѓаните на источна Македонија

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните. За капиталниот проект во македонскиот Исток, брана на река Отиња...

AМЕРИКАНСKАТA ВОЈСKА НА НОЗЕ : Се очекуваат протести од вooружени приврзаници на Трамп(ФОТО

НАЈНОВИТЕ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ Сите 50 држави во САД и областа Колумбија се во состојба на итен повик викендов поради можни насилни...

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...
- Advertisement -