3.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

Колев: Потребен е јавен обвинител од надвор, ние без поддршка на европските држави не можеме да создадеме нормален правосуден систем

Кога зборуваме за проблемот поврзан со правосудството, ние како општество мора да ја прифатиме дијагнозата, болката на тој систем. Тоа е начинот на кој се инсталираат кадрите во тој систем, а тоа е од централите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Какви и закони да усвои собранието, некој кој бил 40 години корумпиран, нема да се разбуди наредниот ден и да стане најправичниот човек во државата. Ниту еден од експертите, вклучително и тимот на Прибе не веруваат дека е можно да се случи ова што се случи со СЈО. Двете елити, СДСМ и ДПМНЕ имаа линкови во СЈО. Тие не се бореа да ги создадат најквалитетните туку своите. СЈО стана симбол на она што е всушност Македонија. Тоа е реалноста и основниот проблем кај нас, рече претседателот на ГДУ Петар Колев зборувајќи за проблемите со правосудството во Македонија.

Јас не верувајќи во капацитетот на оваа елита не сум далеку од идејата на господинот Села дека на Македонија и е потребен јавен обвинител од надвор. Ние без поддршка од европските држави, со ова прашање ќе крахираме. Ние мораме да го направиме ова поради системот кој ни е наметнат од трите партии СДСМ, ДПМНЕ и ДУИ, додаде тој.

Зборувајќи за претстојните парламентарни избори тој рече дека ГДУ ќе учествува на изборите и дека е премногу рано да се зборува за тоа во каков формат ќе настапат.

Ќе се обидеме на нашите листи да заложиме на лица кои се докажани во општеството со својот авторитет. За нас е важно да се подготвиме добро. Очекуваме дека условите за овие избори ќе бидат малку повеќе нормални од претходно.

На прашањето дали очекува да имаат свој претставник во Собранието, тој рече дека очекува повеќе пратеници кои ги застапат интересите на граѓаните во Собранието.

Latest Posts

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

АКТУЕЛНО

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.