12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Колку човек треба да е без ум да го напушти Љубчо и да замине кај Страшо од МААК? (Видео)

„ДПМНЕ и ВМРО се два различни поими, ВМРО е исконство кое треба да се негува и чува а не да се споредува со пропадната политичка структура.“ Вака своедвидно пишуваше младиот и уште неискусен Михаил Новковски кој доаѓа од партијата на Љубе Бошковски, за која до пред неколку месеци говореше дека се борела против „режим“, против најголемото „зло“ кое и се случило на државата и македонскиот народ. (мислејќи на ВМРО-ДПМНЕ)

Младиот Новковски немаше ниту никаков проблем со јавно изразената поддршка на неговиот профил, за која се има еден куп фото докази, за конституирање на парламентот и формирање „реформска влада“ од мандаторот Зоран Заев, повикувајќи ги истовремено како што велеше тој, вистинските вмровци, да изразат поддршка за демократските процеси во државата. Младиот и неискусен „политичар“ даваше и своја лична поддршка на градоначалниците на СДСМ односно нивните кандидати на локалните избори, па често можеше да се забележат фотографии како тоа тој јавно кажува каде се СДСМ и коалицијата успеале да го победат ВМРО-ДПМНЕ.

Одлично! Толку за младиот и неискусен Новковски кој мисли дека политиката се мачка на домашно лепче.

А сега малку за тоа „мало“ застранување на матрицата на десницата ВМРО-ДПМНЕ по што младиот Мише и другите соработници морале да бараат поразличен излез за „креирање на десни чесни политики“. Како тоа креирале чесни десни политики? Преку јавна поддршка на секој митинг на СДСМ, за кандидатите на СДСМ, за давањето поддршка албански градоначалник да го добие Тетово? Кои беа тие десни политики? Плукањето против ВМРО-ДПМНЕ додека се поддржува СДСМ и се потпишува коалиција со истите? Можеби станува збор за плукањето против екипата на Јанушев на неформални, но и формални партиски средби во просториите на Обединети за Македонија, ВМРО НП и другите помали десничарски партии?

Дечкиве своевремено, пред да се впуштат во таа игра на “обединување на десницата“, прво – се обединуваа во ВМРО НП, па се обединуваа со Петар Колев и неговата ГДУ, за да на крај завршат во екипата на како што велат сега „матрицата на десницата ВМРО-ДПМНЕ“, а дел од нив во “прогресивната десничарска“ партија на Страшо.

И да не трошиме зборови на смешни ликови, кои беа исшутирани од пет места, за да на крај завршат таму каде што највеќе плукаа, на најбезобразен и најнизок начин, ќе ги повториме зборовите: Може ли некој да ми објасни колку треба човек да е без ум да го напушти Љубчо и Љубе и да замине кај Страшо од МААК?

Поздрав до конзервативците со зборовите на другарот Тито: Туџо нечемо, своје не дамо (ексклузивно, на митинг на најдесничарската партија во Македонија)

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.