fbpx
0 C
Skopje

Колку тежат бугарските политичари? Захариева е најбогатиот вицепремиер

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Министерката за надворешни работи на Република Бугарија која во последниот период е особено популарна и во Република Македонија поради потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу двете земји Екатерина Захариева води кога станува збор за богатството на бугарските политичари односно вицепремиерите. Во 2017 година нејзиното семејство пријавило куќа со двор во Софија. Во самиот договор не е посочена цената на куќата. Наместо тоа Захариева вметнала цена по договор за изградба – 174 118 лева.

Захариева декларирала, дека нејзиното семејство закупило над 9 декара земјоделска земја во Грција, за 234 700 лева. Нејзиниот сопруг Ангел има пријавено односно држи во банка 57 000 евра, 37 000 долари и 16 000 лева.

Минатата година и Красимир Каракачанов пријавил ново земјиште односно живеалиште. Тој со сменил својот апартман за друг, кој е поголем. Објавил, дека новото живеалиште чини 528 546 лева и подигнал кредит од 70. 000 лева за да го доплати. Тој и неговата сопруга Росица имаат влогови за 50 000 лева.

Премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов има впишано 53 260 лева парични средства. Претседателот Румен Радев пријавил 8000 лева од плати и 14. 600 лева на депозит исто така од плати.

За разлика од премиерот и претседателот, европратениите успеале да заштедат меѓу 150 000 евра и 570 000 евра од плати. Со најдобра заработка се двајцата пратениците на БСП во Брисел – Андреј Ковачев, Андреј Новаков, Емил Радев и Ева Маидел од Герб.

ФОТО Андреј Ковачев

Андреј Ковачев кој веќе два мандати е Европарламентот објавил дека заштедил 570 178евра од плати, одделно има 53 550 долари. Ева Мајдел со 241 758 евра влог, нејзиниот сопруг Николас и подарил стан и куќа со двор во Австрија, како и куќа со двор во Шпанија. Андреј Новаков објавил дека има 232 475 евра заштедени од плата

Емил Радев има 305 699 лева влог.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -