fbpx
9 C
Skopje

Комбинатот „Југохром“ со нови три месеца забрана за работа

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Комбинатот „Југохром“ ќе добие нови три месеци забрана за работа, пренесува телевизијата „Алсат М“. Во изјава за телевизијата, директорот на институцијата Хисни Тачи рекол дека според последната контрола на инспекциите, „Југохром“ не ги исполнил условите за негово повторно стартување со производство.

Директорот на комбинатот Васко Скендеровски во својата изјава истакнал дека е свесен дека можат да добијат нова забрана за работа.

„Искрен да бидам не очекувам дека решението на Државниот инспекторат ќе биде позитивно, односно во наша полза. Мислам дека, дури и убеден сум затоа што има и други димензии во таа одлука и мислам дека повторно ќе биде констатирано неисполнување и ќе биде изречена забрана од нови 90 дена што дополнително ќе ја усложни целата состојба не само во комбинатот, туку и во целиот тамошен регион“, изјавил директорот Васко Скендеровски, а пренесува „Алсат М“.

Тој воедно побарал од Владата и Државниот инспекторат за животна средина да им ја укине забраната за работа, а како возврат ветил дека ќе се вградат филтри на фабриката.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -