fbpx
-1.8 C
Skopje

Комплетирани полуфиналните натпревари на Мундијалот во Франција

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Денес во Франција беа одиграни четвртфиналните натпревари од Светското првенство во ракомет, по што познато е дека покрај домаќинот, во борба за медал ќе влезат уште Норвешка, Словенија и Хрватска.

Норвешка прва обезбеди пласман во полуфиналето, победувајќи ја Унгарија со 31:28, иако во текот на целиот натпревар имаа поголема позитива и победата ниту еднаш не беше доведена под знак прашалник.

Домаќинот Франција се намачи против Шведска, на крај славеше со 33:30, но често во средбата, особено во првиот дел „викинзите“ ја диктираа играта и резултатот.

Словенија на Веселин Вујовиќ без поголеми проблеми обезбеди пласман во четирите најдобри репрезентации во светот, откако го совлада Катар со 32:30. Словенците целосно имаа контрола на резултатот, во еден момент водеа и со девет голови предност, за на крај да му дозволат на противникот да намали до пристоен пораз.

Во последниот и најдраматичен натпревар, Хрватска со минимални 30:29 беше подобра од Шпанија. Натпревар во кој водството се менуваше на двете страни, но во самиот крај „коцкестите“ беа поприсебни и обезбедија полуфинале.

Полуфинални парови:
Франција – Словенија
Хрватска – Норвешка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -