7 C
Skopje

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе!

Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија. Ова не е прв на оваа фејсбук страница да се постира видео кое предизвикува лавина од реакции на социјалните мрежи. За некои ТикТок е само забава, за други пак ваквите видеа се вистинска „трагедија“ и многу добро објаснуваат зошто сме таму каде што сме како народ и држава.

Сепак, на крајот од денот, тоа е и право на личен избор на секому. Но за што станува збор погледнете во продолжение:

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? 🚫🚫Затоа што ова го гледаат и млади луѓе!

Gepostet von СТОП за TikTok во Македонија am Sonntag, 20. September 2020

Претходно на истата фејсбук страница беше споделено видео во кое се вели дека на ТикТОк се шири говор на оmрaзa.

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? На TikTok се шири говор на омраза: Уmрете Македонци на Кале нема цркви

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? 🚫🚫На TikTok се шири говор на омраза: Умрете Македонци на Кале нема цркви

Gepostet von СТОП за TikTok во Македонија am Dienstag, 15. September 2020

Од вчера е забрането преземање на Тик Ток во САД

„Комунистичкатка партија на Кина покажа дека има средства и намери да ги искористи овие апликации за да ја загрози националната безбедност, надворешната политика и економијата на САД“, се наведува во соопштението на министерството.

Со тоа, САД ја спроведоа заканата која ја упати претседателот Доналд Трамп кон овие две кинески апликации.

Администрацијата на Трамп ѝ даде рок до 20 септември на кинеската компанија „Бајтденс“, во чие сопствеништво е апликацијата „TikTok“, да постигне договор за продажба или да прекине со деловната активност на територијата на САД.

Вашингтон, сепак, ја остави отворена вратата за оваа популарна апликација кај младите, пред целосно да ја забрани нејзината работа во Америка.

„Претседателот остава до 12 ноември да се решат проблемите со националната безбедност кои ги претставува „TikTok“. Забраните може да бидат укинати ако се направи тоа“, се додава во соопштението на министерството.

Американските гиганти „Мајкрософт“ и „Волмарт“ дадоа понуди за купување на американските на „TikTok“, но компанијата „Бајтденс“ ја одби ваквата понуда. Се чини дека сега се подготвува договор за продажба на апликацијата на калифорниската корпорација „Оракл“, но засега не се откриени детали.

„Иако заканите кои ги претставуваат ‘WeChat’ и ‘TikTok’ не се исти, тие се слични. Секоја собира значителна количина на податоци од корисниците“, додаваат од министерството за трговија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -