fbpx
-2 C
Skopje

КОНЕЧНО Заев се огласи за потегот на Бранко Црвенковски: Ќе имаме избори во април, секој може да даде свои понуди

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Не му се лутам на Црвенковски за реакцијата, напротив тој треба да биде активен, рече премиерот Зоран Заев во гостување на радио емисијата „Стадион“ на Канал 77.

„Тоа знаење кое е втемелено како и кај сите други политичари може да придонесат многу. Во ЕУ земјите како и во напиот регион има такви претседатели кои се уште се активни. За мене тоа е коректив на политиките“, потенцираше премиерот Зоран Заев.

Запрашан за партијата и дали стравува од смена од чело на партијата тој истакна:

„Тие се мои партиски другари кои сега не се дел од раководството. Но јас ги почитуван и тоа е демократско право. Ние имаме избори во април за претседател во партијата. Тука може секој да излезе и да понуди свои понуди. Ако некој смета дека Заев треба да биде променет, бујрумте во април“, рече Заев

Ние сме Македонци, зборуваме македонски и сме членка на НАТО, ние ќе бидеме Македонци што зборуваат македонски и ќе сме членка на ЕУ.

Патриотизам е да не бидеш заглавен во минатото и со тоа да ја загрозуваме сегашноста, којашто никако не може да ја отвори иднината, вели Заев

Повеќе објави од премиерот

Денеска е Меѓународен ден на волонтерите.

Оваа година, како никогаш во поновата историја на човештвото, заради пандемијата со КОВИД-19 се покажа дека активностите на волонтерите уште еднаш ја потврдија силната порака што ја пренесуваат милионите доброволци, добродетели од целиот свет – дека со волонтерската работа го прават светот похумано место за сите нас.

Во време кога борбата за здравјето и животот на граѓаните стана секојдневна, стотици студенти по медицина, пензионирани здравствени работници им се придружија на лекарите во заедничката борба. Стотици други наши сограѓани веднаш се вклучија во помошта и поддршката на пензионерите и на лицата со хронични болести, на лицата во социјален ризик, на лицата со попреченост и на сите други на кои во вонредни услови им требаше поддршка и помош.

Нивната посветеност и акција и Меѓународниот ден на волонтерите нѐ потсетуваат и охрабруваат постојано да ја шириме мисијата на волонтерството и солидарноста и да ги охрабриме сите што сè уште не го направиле тоа со доброволна акција да се вклучат и да учествуваат.

Од волонтерите на локалната заедница до оние од првите редови на глобалните природни непогоди, волонтерите со својата работа ја искажуваат најубавата, хумана страна од природата на луѓето. Ви благодариме.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -