10.3 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Убави вести од министерот: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

КОНТРОВЕРЗНА МЕТОДА: Британија и Холандија со опасна стратегија против вирусот – ќе градиме групен имунитет на нацијата

Додека Европјаните од континентот ги затворија училиштата, прогласија вонредна состојба и полициски часови, Британија и Холандија ја разгледуваат опцијата кај своите граѓани да создадат колективен имунитет на корона вирусот. Во прашање е многу контроверзна метода, која би можела да загрози многумина.

Велика Британија далеку побавно реагираше на коронавирусот поради контроверзните одлуки

Училиштата, клубовите и спортските простори остана отворени во Велика Британија, а само постарите од 70. години и оние со симптоми на вирусот не треба да се движат надвор.

Британскиот одговор на кризата беше поттикнат од контроверзна теорија прифатена од врвни научници од британската влада: најдобриот начин за ублажување на долгорочните ефекти на вирусот коронална пандемија е да се овозможи вирусот да се шири природно со цел да се создаде таканаречен колективен имунитет или „имунитет“ стада ”кај популацијата.

Новата анализа на имунолозите од Империал колеџ во Лондон и лондонската школа за хигиена и тропска медицина за влијанието на вирусот корона во Италија, покажа дека до 30 проценти од заразените имаат потреба од болничко лекување. Ако се случи вакво нешто во Велика Британија, здравствените установи би биле пренатрупани и многумина ќе останат без потребната помош.

За неколку часа од извештајот, премиерот Борис Џонсон се појави на дневниот брифинг и рече дека е потребно „драстично дејствување“. Џонсон објави дека отсега Британците ќе се обидат да работат од дома колку што е можно и доброволно да се воздржат од непотребни патувања и социјални контакти.

Холандскиот премиер пак Марк Руте изјави:

„Реалноста исто така е дека во претстојниот период голем дел од холандската популација ќе се зарази со вирусот. Тоа ни го кажуваат експертите во моментов.

Тие исто така ни кажуваат дека – додека чекаме развивање на вакцина или терапија – можеме да го одложиме ширењето на вирусот а во исто време да изградиме имунитет на нацијата на контролиран начин.

Дозволете ми да ви објаснам што тоа значи.

Секој што го имал вирусот обично потоа е имун на него. Исто како и сипаниците во минатото.

Колку поголема група стекне имунитет, толку се помали шансите за вирусот да се префрли на старите луѓе и на луѓето со претходни здравствени проблеми. Целта на групниот имунитет е да се изгради заштитен ѕид околу оваа група.

Тоа е принципот.

Меѓутоа важно е да се сфати дека ќе бидат потребни месеци, па дури и подолго за да се изгради имунитет на целата популација, а во меѓувреме ќе мора колку е можно повеќе да ги заштитиме високо-ризичните групи.

Ако ја земеме предвид големата слика, има три можни пристапи.

Првиот е: контролирање на вирусот колку што е можно повеќе. Тоа треба да доведе до контролирано ширење на вирусот меѓу најмалку ризичните групи.

Тоа е пристапот што го избравме.

Линк до оригиналниот текст од обраќањето – ТУКА 

Latest Posts

Убави вести од министерот: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

АКТУЕЛНО

Убави вести од министерот: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.