fbpx
10 C
Skopje

КОНТРОВЕРЗНА МЕТОДА: Британија и Холандија со опасна стратегија против вирусот – ќе градиме групен имунитет на нацијата

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Додека Европјаните од континентот ги затворија училиштата, прогласија вонредна состојба и полициски часови, Британија и Холандија ја разгледуваат опцијата кај своите граѓани да создадат колективен имунитет на корона вирусот. Во прашање е многу контроверзна метода, која би можела да загрози многумина.

Велика Британија далеку побавно реагираше на коронавирусот поради контроверзните одлуки

Училиштата, клубовите и спортските простори остана отворени во Велика Британија, а само постарите од 70. години и оние со симптоми на вирусот не треба да се движат надвор.

Британскиот одговор на кризата беше поттикнат од контроверзна теорија прифатена од врвни научници од британската влада: најдобриот начин за ублажување на долгорочните ефекти на вирусот коронална пандемија е да се овозможи вирусот да се шири природно со цел да се создаде таканаречен колективен имунитет или „имунитет“ стада ”кај популацијата.

Новата анализа на имунолозите од Империал колеџ во Лондон и лондонската школа за хигиена и тропска медицина за влијанието на вирусот корона во Италија, покажа дека до 30 проценти од заразените имаат потреба од болничко лекување. Ако се случи вакво нешто во Велика Британија, здравствените установи би биле пренатрупани и многумина ќе останат без потребната помош.

За неколку часа од извештајот, премиерот Борис Џонсон се појави на дневниот брифинг и рече дека е потребно „драстично дејствување“. Џонсон објави дека отсега Британците ќе се обидат да работат од дома колку што е можно и доброволно да се воздржат од непотребни патувања и социјални контакти.

Холандскиот премиер пак Марк Руте изјави:

„Реалноста исто така е дека во претстојниот период голем дел од холандската популација ќе се зарази со вирусот. Тоа ни го кажуваат експертите во моментов.

Тие исто така ни кажуваат дека – додека чекаме развивање на вакцина или терапија – можеме да го одложиме ширењето на вирусот а во исто време да изградиме имунитет на нацијата на контролиран начин.

Дозволете ми да ви објаснам што тоа значи.

Секој што го имал вирусот обично потоа е имун на него. Исто како и сипаниците во минатото.

Колку поголема група стекне имунитет, толку се помали шансите за вирусот да се префрли на старите луѓе и на луѓето со претходни здравствени проблеми. Целта на групниот имунитет е да се изгради заштитен ѕид околу оваа група.

Тоа е принципот.

Меѓутоа важно е да се сфати дека ќе бидат потребни месеци, па дури и подолго за да се изгради имунитет на целата популација, а во меѓувреме ќе мора колку е можно повеќе да ги заштитиме високо-ризичните групи.

Ако ја земеме предвид големата слика, има три можни пристапи.

Првиот е: контролирање на вирусот колку што е можно повеќе. Тоа треба да доведе до контролирано ширење на вирусот меѓу најмалку ризичните групи.

Тоа е пристапот што го избравме.

Линк до оригиналниот текст од обраќањето – ТУКА 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -