fbpx
-2.9 C
Skopje

Концерт на словачкиот пијанист Рихард Рикон на Есенски музички свечености

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Вечерва на Факултетот за музичка уметност во Скопје, на 18-тите Есенските музички свечености концерт ќе одржи пијанистот од Словачка, Рихард Рикон.

На програма се дела од Шопен, Вебер, Лист, Шуберт, Фибих и Дуранд.

Пијанистот, чие гостување се реализира во соработка со Амбасадата на Словачка, утре ќе одржи и работилница со студентите од ФМУ.

Рихард Рикон свири пијано од 5 години, дипломирал во 2000 година на Универзитетот за изведувачки уметности во Братислава, а две години се усовршувал и на конзерваториумот „Супериор“ во Париз, каде што ја стекнал и втората диплома од колеџ, во класата на Еуген А. Рубинштајн.

Есенските музички свечености беа отворени во петокот со репризата на гала-оперскиот концерт и претставата „Кавалерија рустикана“ со кои  Операта  ја почна новата сезона и го одбележа 70-тиот роденден.

Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, која ја организира манифестацијата, најави 13 концерти до затворањето на 30 ноември, богата програма и странски изведувачи од повеќе земји од светот, концерти од класичната музика, но и џез и фолклорни настапи.

На манифестацијата со концерт ќе биде одбележан јубилејот-90 години од раѓањето и 10 години од смртта на проф. Драгослав Ортаков.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...

Апасиев се огласи за пописот: Очекува дека процентот на Албанци ќе изнесува 28,4 отсто

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, смета дека застапеноста на етничката заедница на Албанците во Македонија на пописот на населението што ќе се организира во...

Жител на Берово лажел дека е kиднапиран, при што побарал 10.000 евра од својот татkо за да биде ”ослободен”

Прочитај повеќе во продолжение На 15.01.2021 полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Берово го лишија од слобода М.П.(29) од с.Будинарци, беровско, поради постоење...
- Advertisement -