32 C
Skopje

КОПУЦИ А ВИ „ЗГУСТИ“ ТРЧАТЕ ЗА СОФИЈА

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Пред да биде избран за премиер Заев отиде да бакне рака на Борисов и да го замоли за помош. Кога се случуваа настаните во Собрание на 27 април, Заев му испрати порака пак на Борисов, за да му каже „Добар сум брат“. Ако ви текнува првата официјална посета на Заев по неговиот избор за премиер на Македонија, беше во Софија, со цел да го потпише Договорот за добрососедство со соседна Бугарија. Тогаш неговата позиција не беше така стабилна. Откако се затврди како премиер на пресот по договорот со Грција не пропушти да изеде трици за државјанствата на други држави (мислејќи на луѓето што поднеле документи или веќе поседуваат бугарски пасоши), но кај и да е пак ќе му згусти и ќе мора повторно да ја бара моќната снага на бате Бојко.

Иванов пак од своја страна два мандати плукаше против Бугарија за да дојде моментот откако му стана „тесно“ во Македонија со трчање да отиде во Софија кај неговиот колега Румен Радев. Иванов требаше да се сретне и со Бојко Борисов, ама премиерот го стави на игнор. Бугарската Влада соопшти дека не сака да биде вмешувана во внатрешно политичките проблеми на Скопје. Бојко не сака да се меша, ама нашите „државници“ ја знаат традицијата воспоставена од комитите за време на Илинденскиот период- „Кога ќе стане беља во Македонија, бегај колку што ти држат нозете за Бугарија“.

 

 

Автор: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -