fbpx
3 C
Skopje

Косово нема да има држава, додека Путин владее со Русија

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Се додека Владимир Путин е претседател на Русија и еден од главните и најмоќните луѓе на светот, Косово нема да постои како држава, односно нема да има можност за голем напредок и соработка со многу држави, ваквиот став го изнесуваат поголем број на аналитичари од западот.

Јасно е дека Москва никогаш нема да ја признае независноста на Косово, ниту пак ќе си дозволи да тргнува со поранешната покраина на Србија. тоа не доаѓа во комбинација, ниту кога Путин би требало да добие „соработка со САД“.

„Дури и САД да му понуди огромни поволности на Путин, само да го признае Косово, јасно е дека тоа нема да се случи. Тие мислат дека можат да ни го ветат Крим, но јасно е дека Крим веќе е руски, а не на Вашингтон“, истакнува Игор Пшеничников, советник на директорот на Рускиот институт за стратешки истражувања.

Според голем број на стручњаци, за очекување е САД и Русија односно Трамп и Путин да имаат зближување еден кон друг, но овде не се очекува да бидат вклучени други земји, како во случајот Косово.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -