7 C
Skopje

Ковачев: Македонија се држи до системот на диктатура на Тито

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката идеологија. Наука е тоа што е запишано во документи, архиви, вели европратеникот Андреј Ковачев од редовите на Европската народна партија кој гостуваше на две национални телевизии Сител и Телма.
Говорејќи за Меморандумот на Бугарија, Ковачев вели дека Бугарија не сака да земе ништо од македонија, туку да ја види заедно во европското семејство.

-Нашиот апел и молба е да се надмине омразата, а ние ќе и помагаме на Македонија. Од 2017 до сега Комисијата требаше да има напредок, има онлајн можности да се работи. И не станува збор за вето туку кога ќе биде датумот за преговори дали ќе биде сега, за три месеци, дали за шест месеци тоа зависи и од работата на заедничката Комисија. Договор за добрососедство и треба да има напредок на Комисијата се услови за поддршката за македонија која е голема. Се надевам Договорот кој го потпиша Заев со Борисов ќе се реализира според договореното, а историјата мора да биде исчеста за да можеме да си соработуваме, рече Ковачев.

Тој заклучува дека држењето на Македонија до системот на диктатура на Тито и Колишевски забележувајќи што не работи заедничката Комисија.

Без да го расчистиме минатото не може да гледаме кон иднината, посочува Ковачев.
Ковачев на гостувањето на телевија Телма заокружуа „ние имаме општа, а не споделена историја, и општи предци, а не споделени“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -