12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Ковачев: Македонските историчари сакаат да продолжат со лагите од времето на Тито и Колишевски

Разговараме со европратеникот од Бугарија, Андреј Ковачев.

ПОГЛЕД: Ако ВМРО-ДПМНЕ биде партијата која ќе прави Влада после изборите на 12 април, како мислите дека ќе се реши тој спор за Гоце, ако се земе предвид дека велат дека никогаш нема да се откажат од тоа дека Гоце е само Македонец? Како ВМРО-ДПМНЕ и ГЕРБ ќе најдат заеднички јазик по однос на овие прашања како раководства кои ете под претпоставка би ги воделе двете земји?

Гоце Делчев е бугарин не затоа што јас или некој друг во Бугарија сака тој да е бугарин, туку бидејќи Гоце Делчев се декларирал како таков. За бугари се декларирале и неговата мајка, татко, браќа и сестри, но и роднини. Како бугари од Македонија – тие се и македонци – какви што биле тогаш и другите етноси од тој регион како турци, грци, власи, арнаути.

Гоце Делчев е клучна фигура од нашата – не сегашните Република Бугарија и Република Македонија – општа историја! Таа фигура треба да не обединува, а не да не разединува. Која и да е политичка сила на власт во Република Македонија ако продолжи да оспорува дека Гоце Делчев е и етнички бугарин од Македонија и македонец, како сите други етноси од географската област Македонија, нема да добие поддршка од било кој од Бугарија. Општото, заедничкото разбирање на историјата е клучно за продолжување на поддршката од Бугарија за членството на Македонија во ЕУ за време на преговарачкиот процес. Бугарската рамковна позиција и декларацијата на бугарскиот Парламент се категорични по ова прашање.

На прашањето на Поглед дали според него имало политички пристап во работата на македонско-бугарската комисија односно дали имало политички притисок врз комисијата за решавање на спорот за Гоце Делчев исклучиво во полза на едната страна, тој одговара:

Во Македонија многу се шпекулира по однос на тоа прашање. Заедничката историска комисија е плод на еден политички договор. Комисијата е политичко решение, назначена од политичари и одговорна пред политичари. Слушајќи и внимателно читајќи што говорат јавно претседателот Драги Георгиев, Ванчо Георгиев или Литовски мислам дека нема никаква шанса да се стигне со нив до некаков резултат во оваа етапа. Тие луѓе јавно не сакаат или ги е страв да признаат, дека Македонија и Бугарија имале споделена историја. За нив ниту Гоце Делчев, ниту било кој друг револуционер од БМОРК/ТМОРК/ВМОРО/ВМРО можат да бидат бугари – независно што самите се декларирале како такви. Македонските историчари сакаат да продолжат со своите лаги од времето на Тито и Колишевски кои имаа за цел да не разделат и да сеат омраза! Се надевам дека младите поколенија и на Бугарија и на Македонија нема да бидат заразени со таа омраза и нема да им веруваат на лагите од комунизмот.

ПОГЛЕД: Како член на партија која е сестринска на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја поддржите ли ВМРО-ДПМНЕ на Христијан Мицкоски на овие избори во Македонија и дали ќе изразите јавно поддршка до нив како што во минатото правеле многу политичари од ЕПП?

Не! Додека нема историска справедливост по темите од погоре поставените прашања не може да има и поддршка!

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.