fbpx
6 C
Skopje

Ковачев“: Ве сметаме за наши браќа и сестри, првата држава на која ќе и помогнеме е Македонија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Ние, премиерот Борисов, министрите, денеска разговарав со вицепремиерот Красимир Каракачанов и заклучивме дека сме подготвени, првата држава на која ќе помогнеме да биде Македонија. Ние вас ве сметаме за наши браќа и сестри и нема како да не помогнеме со помош на бугарската индустрија која почна да произведува такви средства кои сега ќе ви бидат потребни. Јас знам и во многу скоро време се надевам дека ќе биде објавено се подготвува една друга голема донација, но не сакам сега да го споделувам бидејќи тоа ќе го соопшти Владата на Бугарија, рече европратеникот Андреј Ковачев во интервју за „Поглед.мк“.

Јас како заменик претседател на групата на ЕПП за западен Балкан настојував да има сериозна поддршка за западен Балкан, вклучително и за Македонија. Не е новина дека европската комисија издвои 4 милиони евра директна помош за Македонија, 50 милиони можат да бидат искористени за социјално-економска стабилност после таа криза, и плус 8 милиони евра кои ќе може да бидат лоцирани за дејности за кои ќе одлучи Владата на Република Македонија, додаде Ковачев.

Тој истакна дека бугарската индустрија почнала брзо да произведува средства кои им се потребни, маски, како и облека потребна за нивна заштита, пред се за оние кои се во прва линија, медицинскиот персонал на Бугарија оние кои спасуваат животи.

Бугарија има помал број на заразени личности и тоа зависи од дисциплината на луѓето, максималното ограничување на нивни контакти со други луѓе, рече Ковачев.

Posted by Pogled.mk on Tuesday, April 7, 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -