fbpx
6.8 C
Skopje

Коѕијас: Кога ќе има имаме договор и правна ратификација ќе се отвори патот кон ЕУ

АКТУЕЛНО

Кога ќе има имаме договор и правна ратификација на истиот, тогаш ќе се отвори патот кон ЕУ, вели шефот на грчката дипломатија во одговор на прашањето на дописничката на МИА од Атина, на прес конференцијата по завршувањето на состанокот за иднината на Европа, што денеска се одржа во Сунио.

 – Мислам дека од моментот кога ќе се договориме и ќе постои правна ратификација на договорот, патот за да се отворат преговори со Европската унија е отворен. Утре во 10.30 ќе имаме нов круг преговори, доаѓа и Нимиц. Претходните преговори се одржаа во Солун, без негово присуство. Мислам дека ако и двете страни длабоко од срце сакаме да завршиме со проблемот што не би требало да е нерешен. Како што велам со Никола, како министри повикани сме да решиме проблем што не го создадовме, рече Коѕијас.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -