fbpx
17 C
Skopje

Креирана апликација за коронавирусот во Македонија, личните податоци се заштитени – симнете ја и помогнете

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешниот онлајн-брифинг со новинарите истакна дека веќе е изработена и дека наскоро ќе биде официјално пуштена во употреба апликација за следење на лицата заразени со коронавирусот.

– Кога имаме зголемен број на заразени луѓе од коронавирусот, физички е тешко да се следат нивните контакти. Затоа се обидовме да развиеме апликација која ќе им овозможи информации на епидемиолозите, а истовремено ќе гарантира и безбедност на личните податоци. Апликацијата работи на начин за кој е потребно поголем број граѓани да ја симнат во своите мобилни телефони.

Дамјан Манчевски

-Ние ќе водиме јавна кампања за тоа, и јас сум свесен дека ќе има портали кои од сето ова ќе направат контра-спин, но важно е да се објасни што значи оваа апликација и како се користи. Граѓаните своеволно ја симнуваат апликацијата и своеволно ги предаваат информациите на епидемиолозите.

-Ако граѓаните не ја симнат апликацијата, тогаш ние нема да имаме никаква корист од неа. Ова е слично решение како тоа во Сингапур кое дава добри резултати. Оние кои никогаш нема да се заразат од коронавирусот, тие никогаш нема да ги дадат своите податоци. Секако, постарите податоци од 14 дена автоматски се бришат – објасни Манчевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -