fbpx
-2.9 C
Skopje

Кривичен ја достави документацијата за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација поврзана со постапката за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски и ја достави до Министерството за правда на Република Македонија на понатамошно постапување, соопшти Кривичниот суд.

Постапувајќи по барање на Министерството за правда на Република Македонија, доставено до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, преку Апелациониот суд – Скопје, поврзано со постапката за екстрадиција, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација и ја достави до Министерството за правда на понатамошно постапување, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Грујевски и Бошкоски, како што претходно објави МИА, се во екстрадициски притвор во Солун. Тие два пати беа изведени пред Судот во Солун поради поседување лажни патни исправи, но судењето беше одложено за 1 декември поради немање преведувач од грчки на македонски јазик.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тони повторно распали: Говор по победата кој го ежи секој македонец (видео)

Одбојкарите денес ја победија Турција и се пласираа на ново Европско првенство, второ во низа. Одново Македонија се радува, ќе имаме фантастична година во која...

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Судир меѓу автобус и две возила кај шумарсkи факултет во Скопје

Според изјавата на возачот на автобусот дадена на внатрешната контрола на ЈСП Скопје, стои во соопштението, незгодата се случила околу 15 часот во момент...

Љупчо Николовски со убава вест за граѓаните на источна Македонија

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните. За капиталниот проект во македонскиот Исток, брана на река Отиња...

AМЕРИКАНСKАТA ВОЈСKА НА НОЗЕ : Се очекуваат протести од вooружени приврзаници на Трамп(ФОТО

НАЈНОВИТЕ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ Сите 50 држави во САД и областа Колумбија се во состојба на итен повик викендов поради можни насилни...

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...
- Advertisement -