fbpx
8 C
Skopje

Кривични пријави против четири лица бидејќи Ловџиското здружение го третирале како приватна фирма

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

СВР Штип до ОЈО Штип поднесе кривична пријава против З.П.(50), М.К.(60), А.С.(50) и С.П.(62) сите од Штип поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела: “злоупотреба на службената положба и овластување“, “проневера во службата“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

Првопријавениот како претседател на здружението “Стрелачки клуб Штип“, во периодот од 27.01.2012 година до 01.08.2016 година искористувајќи ја својата службена положба и овластување и пречекорувајќи ги границите на своето службено овластување со намера да се стекне со противправна имотна корист, во повеќе наврати противправно присвоил парични средства во вкупен износ од 1.329.199 денари кои биле остварувани како приход во правното лице “Стрелец 2008“ ДООЕЛ Штип, врз основа на наплата на услуги за извршено полагање со дополнително оружје, додека второ, трето и четврто пријавените како управители во наведеното правно лице во наведениот период наместо парите од горепосочената сум да ги уплаќаат како дневен промет истите му ги предавале на првопријавениот.

Покрај ова, во периодот од 01.01.2015 до 30.07.2016 година првопријавениот противправно за себе присвоил уште околу 13.000 парчиња муниција останати од извршените обуки и полгање, а во вредност од околу 445.000 денари. Во истиот период првопријавениот незаконски потпишувал банкарски налози и неовластено исплаќал парични средства према доверителите во износ од 4.401.387 денари со што овозможил тие да се стекнат со некаква корист на штета на правното лице, а во периодот од 01.06.2013 до 31.08.2016 година во повеќе наврати незаконски потпишувал испратници за гориво кое не било полнето во возилото сопственост на здружението нанесувајќи штета во износ од 202.377 денари.

Во периодот од 2012 до 2015 година првопријавениот набавил над 2.000 броја прирачници за ракување со огнено оружје од правното лице „Лидеа принт“ Штип кои на кандидатите ги продавал по цена пониска од набавената при што го оштетил правното лице „Стрелец 2008“ Штип во износ од 117.645 денари, а  од правното лице „Лидеа принт“ Штип противправно се стекнал со парични средства од 36.000 денари на име наоѓање работа. Од извршениот претрес во домот на првопријавениот пронајдена и одземена е поголема количина на муниција која истата недозволено ја држел во домот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -