fbpx
26.8 C
Skopje

Криза во Фејсбук?! Марк Цукенберг е веќе третиот најбогат човек во светот

АКТУЕЛНО

Facebook преживеа навистина тежок старт во 2018 година. Најголемата социјална мрежа во светот беше принудена да признае сериозен пробив во безбедноста и приватноста, кој дозволил да се извлечат приватни пораки од над 87 милиони профили без предупредување и без право на пристап.

Марк Цукенберг за тоа беше на испитување пред Американскиот Конгрес и Европскиот парламент. Ударот по довербата меѓу Фејсбук и неговите корисници се случи во момент, кога самиот основач на ФБ се обидуваше да ги поправи штетите од злоупотребата со социјалната мрежа по време на претседателските избори во САД.

Личното состојба на Марк Зубъръг веќе достигнува 81,6 мил. долари – вредност, која му помогне да биде надминат и која му го дава третото место во класификацијата најбогати луѓе во светот.

 

Марк Цукенберг и сопругата Присила Чан дадоа ветување дека ќе ги подарат т 99% од акциите на Facebook во текот на следните години.

Еве како изгледа листата на најбогатите луѓе во светот.

1) Џеф Безос (Амазон) – 142 млрд. долара

2) Бил Гејтс (Мајкрософт) – 94,2 млрд. долара

3) Марк Цукенберг (Фејсбук) – 81,6 млрд. долара

4) Уорн Бфет (Беркшир Хатавеј) – 81,2 млрд. долара

5) Амансио Ортега (Индитекс / Зара) – 76,1 млрд. долара

6) Бернар Арно (LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton) – 73,2 млрд. долара

7) Карлос Слим (Америка Мовил) – 62,5 млрд. долара

8) Лари Пейдж (азбука / Google) – 56 млрд. долара

9) Сергей Брин (азбука / Google) – 54,6 млрд. долара

10) Лари Елисън (Оракл) – 52,6 млрд. долара

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -