fbpx
-3 C
Skopje

КУЌАТА НА ЗДРАВСТВОТО СЕ ГРАДИ ОД ТЕМЕЛ А НЕ ОД ПОКРИВОТ!

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

 

Како прво треба да се има процена на човечки ресурси на терен т.е. примарно здравство нивните капацитети и можности да одговорат на новите предизвици со постојаните измени и дополнувања на мој термин.Нивните организациски временски и просторни капацитети.Мој термин и кај матичните лекари за нивните пациенти а понекогаш по 50 до 70 “прегледи” во еден ден.Да не се заборава дека и лекарот и сестрата се луѓе.

Ако се има во предвид дека општеството речиси да нема приоритет околу здравственото образование и подигнувањето на здравствената свест и култура,права и обрски на нашите сограѓани тешко ќе оди имплементирањето на постојаните измени во мој термин.
Понекогаш и јазичните бариери помеѓу лекар и пациент водат до незадоволителен резултат околу третманот на пациентите.
Одкако ке имаме малку појасна слика за вистинската состојба за македонското здравство тогаш можеме да поминеме на вториот чекор-секундарно здравство-неговите ресурси и капацитети да одговори на потребите на пациентите.
На крај врвот или терциерно здравство исто така неговоите капацитети и можности а не да се надитруваме со матичните лекари кои ги советуваат своите пациенти доколку имаат потреба од лекарска помош наместо нивните семејни лекари да ги лекуваат тие ги советуваат одете директно на клиника таму ке ве примат без упат за преглед.Тоа е немилосрдно трошење на скапоцениот медицински персонал кој секојдневно исчезнува по малку но сигурно.
Затоа доколку овој или сличен протокол за хиерархиски подредувања на работата и улогите на секое скалило се прескокне тешко дека во таквото безредие некој да добие соодветна здравствена помош.

Автор: Д-р Енсер Јусуфоски, член на ИК на ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -