fbpx
5 C
Skopje

Курц: Бродовите со бегалците треба да бидат запрени, не смеат да влезат во ЕУ!

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Во време на спор меѓу Малта и Италија околу прифаќање на бегалците спасени од море, австрискиот канцелар апелираше да не им се дозволи на бродовите со мигранти да стигнат до Европа.

Додека италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини се закани дека мигрантите директно ќе ги врати во Либија, ако други земји-членки на ЕУ не сакаат да ги прифатат, Себастијан Курц се изјасни дека на бродовите кои доаѓаат од Африка да не им се дозволи сидрење во земјите членки на ЕУ.

Во моментов, брод со 177 спасени бегалци чека да добие дозвола за влез на пристаниште.

Италија одбива да го прифати бродот Дичиоти на италијанската крајбрежна стража, наведувајќи дека мигрантите биле спасени од делот на Медитеранот, за кој е одговорна Малта.

Курц, по телефонскиот разговор со премиерот на Малта, Џозеф Мускат пренесе дека постои согласност на бродовите со бегалци да не им се овозможи да стигнат до Европа.

„Овие бродови треба да бидат запрени веќе на надворешната граница на ЕУ и мигрантите да бидат вратени во земјата на потекло или безбедна трета држава на африканско копно“, побара тој.

Курц рече дека со својот малтешки колега дели ист став дека не може секој брод да вплови во ЕУ.

И другите земји-членки на ЕУ, рече тој, не треба да дозволат бродови од Северна Африка да впловат.

ИЗВОР: МКД.МК

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...
- Advertisement -